Národní divadlo Košice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Národní divadlo Košice
Národné divadlo Košice
Průčelí budovy Národního divadla v Košicích, postavené v roce 1899
Průčelí budovy Národního divadla v Košicích, postavené v roce 1899
Základní informace
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
MístoKošice
Typ divadlaprofesionální divadlo
Zaměřeníčinohra, opera, balet
Vznik1788
Počet scén2
ScényHlavní scéna, Malá scéna
ZřizovatelMinisterstvo kultury Slovenské republiky
Budova
StylNovobaroko
ArchitektAdolf Láng
Otevření28. září 1899
Osobnosti
ŘeditelMgr. art. Andrej Šoth, ArtD
Další informace
Souřadnice
AdresaHlavná 58, 042 77 Košice
Oficiální webhttps://www.sdke.sk/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled do hlediště divadelního sálu

Národní divadlo Košice (slovensky Národné divadlo Košice) je klasické divadlo, které má tři soubory – činoherní, operní a baletní. Operní soubor má v repertoáru operu i operetu.

Divadlo sídlí na Hlavní ulici čp. 58 v Košicích. Má dvě scény. Hlavní scéna je v novobarokní budově z roku 1899 a Malá scéna se nachází v nedaleké secesní budově.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Košické divadlo vzniklo na místě někdejší středověké radnice, která se od 16. století nevyužívala, ale v roce 1756 v ní zřídili kavárnu, což bylo v té době něco nového a kavárna se stala společenským centrem.

První budova Košického divadla byla uvedena do provozu v roce 1788, ačkoli celá stavba byla dokončena až o dva roky později. Jako první v ní bylo pravděpodobně uvedeno představení opery Únos ze serailu od Wofganga Amadea Mozarta (bylo uvedeno v taneční sále reduty, neboť divadelní sál byla otevřen až v roce 1790). V divadle se hrávalo nejprve jen německy, pak od roku 1816 střídavě maďarsky i německy. Kromě divadla byla v budově znovuotevřena kavárna a místo si v ní našla i reduta. Divadelní sál měl kapacitu 500 diváků. Budova byla postavena v klasicistním slohu podle projektu Štefana Brockého a Jozefa Jána Tallera. Tím dostaly Košice svůj první stálý divadelní stánek (předtím se divadelní představení hrála hlavně na půdě jezuitské univerzity a také do města občas zavítaly kočovné divadelní společnosti). V roce 1828 bylo v budově otevřené kasino (což bylo místo, kde se setkávala uzavřená společnost a hrály se i společenské hry). V roce 1894 byla budova z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Současná budova divadla byla slavnostně otevřena 28. září 1899. Postavena je podle plánů kvalitního architekta Adolfa Lánga v eklektickém, novobarokním slohu na místě starší budovy divadla z roku 1788. Původně se v budově hrálo v maďarském jazyce.

V roce 1920 vzniklo Slovenské národní divadlo v Bratislavě, které paradoxně zahájilo svou činnost právě v Košicích Rázusovou hrou Hana. Důvodem bylo, že budovu v Bratislavě měl v té době pronajatou maďarský soubor. V následujícím období jezdilo Slovenské národní divadlo pravidelně hostovat do Košic. V roce 1924 vzniklo Východoslovenské národní divadlo jako stálý košický divadelní soubor. V repertoáru měla operety, činohru a občas také opery. V roce 1929 divadlo zaniklo kvůli hospodářským potížím. Znovuotevřeno bylo v roce 1937 jako samostatná filiálka bratislavského národního divadla. Když v roce 1938 Košice připadly Maďarsku, přišly Košice o svůj divadelní soubor. Během války hostovaly v Košicích společnosti z různých maďarských měst.

V roce 1945 bylo obnoveno Východoslovenské národní divadlo, jehož prvním ředitelem se stal Janko Borodáč. Kromě činohry se začala budovat i opera, opereta a balet. První hudební premiéra byla opereta Polská krev od Oskara Nedbala, první operní premiéra byla Verdiho La traviata. V sezóně 19471948 se začal hrát i celovečerní balet.

Od sezóny 19461947 neslo divadlo název Národné divadlo v Košiciach a v roce 1955 bylo přejmenováno na Štátne divadlo (Státní divadlo). V 90. letech prošlo divadlo rozsáhlou rekonstrukcí, která citlivě zachovala jeho původní ráz. Během druhé Mečiarovy vlády (19941998) se uskutečnil pokus sloučit košické divadlo s prešovským. Takto se divadlo pod názvem Divadlo Janka Borodáče stalo součástí Východoslovenského divadla. V roce 1998 získalo divadlo opět samostatnost a vrátilo se k názvu Štátne divadlo Košice. Od 1. května 2023 se název divadla změnil na Národné divadlo Košice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Národné divadlo Košice na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]