Náboženství ve Francii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Náboženské vyznání francouzského obyvatelstva je zhruba takovéto: římskokatolická církev 83 % - 88 %, islám 5 % - 10 %, protestantství 2 %, judaismus 1 %.[1]

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Ve srovnání s ostatními zeměmi Západní Evropy jsou muslimové zastoupeni ve Francii nejvíce; v zemi stojí přes 1500 mešit, ve srovnání s 40 000 kostely, mnohými starými celá staletí. První z dnes četných muslimských svatostánků byl otevřen v roce 1922; další přibyly hlavně v 2. polovině 20. století. Tehdy, po druhé světové válce, byly třeba čerstvé pracovní síly do boji poškozené Francie, a tak byla zahájena velkorysá imigrační politika. Noví přistěhovalci byli právě muslimové z bývalých francouzských kolonií, hlavně ze Severní Afriky. Ti se tak v průběhu desítek let začali postupně po tisících ve Francii usazovat.

Křesťanství[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Křesťanství ve Francii.

Hlavními křesťanskými proudy ve Francii jsou protestanství a katolictví.

Katolická církev ve Francii[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Římskokatolická církev ve Francii.

Ve Francii existuje odhadem 45 milionů pokřtěních katolíků (77 % populace), v 98 diecézích, kterým slouží 23000 kněží. Avšak podle průzkumu veřejného mínění z roku 2003 jsou počty věřících a pokřtěných katolíků mnohem nižší.

Protestantství ve Francii[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Protestantství ve Francii.

Islám[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Islám ve Francii.
Velká mešita v Paříži byla otevřena v roce 1926

Islám ve Francii je po římskokatolickém křesťanství druhým nejrozšířenějším náboženstvím v zemi. Vyznává jej okolo 3 až 10 % obyvatel země, převážně přistěhovalců z těch bývalých kolonií Francie (hlavně ze Severní Afriky), kde je islám dominantním náboženstvím. Přesné statistiky se různí, protože ve Francii má stát zákonem zakázáno dotazovat se na vyznání či etnický původ, a nelze tak zjišťovat tyto údaje pomocí sčítání lidu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Religion in France na anglické Wikipedii a Roman Catholicism in France na anglické Wikipedii.