Muzeum Bible

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Malé muzeum Bible v Pelhřimově.
Museum of the Bible
Údaje o muzeu
StátUSAUSA USA
MěstoWashington D.C.
Založeno2017
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum Bible (v angličtině Museum of the Bible) je muzeum ve Washingtonu v USA, otevřené v roce 2017. Cílem muzea je zvát lidi ke studiu Bible a umožnit návštěvníkům její poznávání a studium.

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Muzeum se nachází v přestavěné staré budově v centru Washingtonu. Nemovitost byla zakoupena za přibližně 50 milionů dolarů a celkové náklady na vybudování muzea se odhadují na 500 milionů dolarů; celková plocha muzea je přibližně 40 000 m².

Vystaveny jsou předměty související s historií Bible, včetně cenných rukopisů a tisků. Součástí expozice jsou také scénické repliky biblických epizod, do nichž jsou zapojeni herci, kteří recitují biblické texty.

Muzeum je z velké části financováno a vzniklo z iniciativy evangelického podnikatele Davida Greena (* 1941), zakladatele řetězce obchodů s uměním a řemesly Hobby Lobby, a jeho rodiny. Exponáty pocházejí ze sbírky obsahující asi 40 000 kusů, kterou Greenovi nashromáždili od roku 2009. U některých starožitností z této sbírky se ale prokázalo pašování a musely být vráceny; muzeum proto obsahuje pouze asi 2 800 položek, jejichž původ byl dostatečně prokázán. V roce 2018 bylo ze sbírky vyřazeno pět z celkem 16 svitků vystavených v biblickém muzeu, které německý Spolkový institut pro výzkum a testování materiálů identifikoval jako moderní padělky.

Ještě před svým otevřením uspořádalo Muzeum Bible v roce 2017 několik výstav, např. v Augsburgu a ve Wittenberge.

Součástí sbírek muzea je také Lipnická bible, latinský rukopis z první poloviny 15. století, jehož část vznikla pravděpodobně na hradě Lipnici nad Sázavou.[1] V roce 2021 byla tato památka zapůjčena české Národní knihovně a krátce vystavena v Zrcadlové kapli v pražském Klementinu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Museum of the Bible na německé Wikipedii.

  1. DOLEŽALOVÁ, Lucie. Lipnická bible (Museum of the Bible, Oklahoma City, Green Collection MS 486). In: DRAGOUN, Michal; DOLEŽALOVÁ, Lucie; EBERSONOVÁ, Adéla. Ubi est finis huius libri deus scit. Středověká knihovna augustiniánských kanovníků v Roudnici nad Labem. Praha: Scriptorium, 2015. ISBN 978-80-88013-09-9. S. 262–267.
  2. Lipnická bible v Zrcadlové kapli. Zrcadlová kaple [online]. [cit. 2021-09-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]