Muttaburrasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMuttaburrasaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 100-98 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra muttaburrasaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Ornithopoda
Infrařád Iguanodontia
Rod Muttaburrasaurus
Bartholomai a Molnar, 1981
Binomické jméno
Muttaburrasaurus langdoni
Bartholomai a Molnar, 1981
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muttaburrasaurus byl poměrně velký, 7 až 9 m dlouhý býložravý dinosaurus ze skupiny Ornithopoda. Známý je z nekompletních pozůstatků tří jedinců zahrnujících lebku. Žil před přibližně 110 až 105 milióny let (období spodní křídy) na území dnešní Austrálie. Po rodu Minmi jde o nejlépe zachovaného australského dinosaura. Na hlavě neměl žádné výrůstky, časté u příbuzných hadrosauridních dinosaurů. Mohl se pohybovat po dvou i po čtyřech končetinách. Jeho hmotnost mohla dosáhnout 4 tun.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Muttaburrasaurus představoval čtyřnohé zvíře schopné vztyčit se při chůzi (případně běhu) na zadní končetiny. Měl nízkou lebku s kostěným obloukem nad nozdrami, na který se za života mohl upínat kožený vak sloužící k vydávaní hlasitých zvuků (nafukováním), nebo k předvádění se. Zuby byly ostré, uzpůsobené na sekání rostlinné potravy (na rozdíl od zubů iguanodona, které byly uzpůsobené na rozmělnění rostlinné potravy). Některé studie dokonce u tohoto dinosaura předpokládají částečnou masožravost. Přední končetiny byly kratší a slabší než zadní, s pohyblivým malíčkem a třemi prostředními prsty spojenými dohromady, což byla zřejmě adaptace na chození nejen u mutaburrasaura, ale u mnohých jiných velkých ornitopodů. Zda tento rod disponoval velkým bodákovým drápem na palci, podobným jako např. Iguanodon, není pro nekompletnost fosílií známo.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Se zařazením rodu Muttaburrasaurus jsou od jeho objevení až dodnes problémy. Považovaný byl za příbuzného prakticky každé podskupiny ornitopodů, od primitivních thescelosaurů po hadrosaury. Velikostí a některými znaky odpovídal zástupcům čeledi Camptosauridae (např. rodu Camptosaurus). Disponoval však početnými velmi primitivními znaky. Pravděpodobně tak představoval nezávislou vývojovou linii australských primitivních iguanodonů, kteří se přizpůsobením podobnému životnému stylu jako camptosaurus druhotně získali mnohé jim podobné znaky. V případě muttaburrasaura tak šlo o jakousi obdobu tenontosaura, který též pravděpodobně představoval primitivního iguanodonta dorůstajícího do rozměrů camptosaura.

Další možností je, že měl vývojově blízko ke dvakrát menšímu australskému rodu Atlascopcosaurus.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muttaburrasaurus na slovenské Wikipedii.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Bartholomai A, Molnar RE (1981) "Muttaburrasaurus: a new Iguanodontid (Ornithischia:Ornithopoda) dinosaur from the Lower Cretaceous of Queensland". Memoirs of the Queensland Museum 20(2):319-349
  • Molnar RE. (1996) "Observations on the Australian ornithopod dinosaur, Muttaburrasaurus". Memoirs of the Queensland Museum 39(3):639-652

Odkazy[editovat | editovat zdroj]