Minmi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMinmi
Stratigrafický výskyt: Spodní křída (asi před 119 až 113 mil. let)
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření rodu Minmi
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Ankylosauria
Rod Minmi
Molnar, 1980
Binomické jméno
Minmi paravertebra
Molnar, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Minmi (podle lokality Minmi Crossing) byl asi 2[1] až 3 metry dlouhý a 300 kg vážící[2] býložravý "obrněný" dinosaurus ze skupiny Ankylosauria. Je pojmenován podle lokality Minmi Crossing v australském Queenslandu. Žil v období spodní (rané) křídy (geologický věk apt), asi před 119 až 113 miliony let. Jde o jednu z nejúplnějších zkamenělin dinosaura nalezenou dosud v Austrálii.

Anatomie[editovat | editovat zdroj]

Měl malou hlavu (podobnou želví) a krk, jenž byly chráněny pancířem skládajícího se z plochých kulatých štítků. Většinu sudovitého těla chránily řady větších štítků, ale na břiše měl mnoho malých (cca 5mm) zaoblených kostěných štítků, které vytvářely pružný pancíř. Na bedrech měl ploché bodce se širokou základnou a silný ocas byl pokryt trojúhelníkovými deskami. Vyznačoval se také zároveň dosti dlouhýma nohama a zvláštními kostěnými destičkami (2 a 4 cm) podél hřbetních obratlů (tzv. paravertebry), jenž zpevňovaly páteř při běhu.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Pohyboval se osamoceně či v malých skupinkách. Živil se listnatými větvičkami, které utrhl zobákem a posléze zpracoval malými listovitými zuby. V případě napadení predátory se nemusel spoléhat pouze na svoje pancéřování, ale jelikož byl schopný poměrně rychlého pohybu, mohl se pokusit i o útěk.

Polární dinosaurus[editovat | editovat zdroj]

Svého času byl rod Minmi rozšířený na pevnině tvořené dnešní Antarktidou a Austrálií. Obýval tak území polárního kruhu. I když tehdejší podnebí nebylo až tak chladné jako dnes, zimy se podobaly těm, jaké dnes známe z mírného pásma, k čemuž je ještě třeba připočítat polární noc.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Dlouhou dobu bylo rodové jméno Minmi nejkratší mezi dinosaury, ale nedávno mu tento titul přebral dinosaurus rodu Mei, později i Kol a Zby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 41). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 227 (anglicky)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Minmi na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Molnar, R. E. (1980). "An ankylosaur (Ornithischia: Reptilia) from the Lower Cretaceous of southern Queensland". Memoirs of the Queensland Museum. 20: 65–75.