Atlascopcosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAtlascopcosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 118 až 110 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce atlaskopkosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Infrařád Ornithopoda
Čeleď Hypsilophodontidae
Rod Atlascopcosaurus
Rich & Vickers-Rich, 1989
Binomické jméno
Atlascopcosaurus loadsi
Rich & Vickers-Rich, 1989
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Atlascopcosaurus ("ještěr společnosti Atlas Copco") byl rod býložravého dinosaura z kladu Elasmaria.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento drobný, asi jen 2 metry dlouhý[1] a kolem 125 kg vážící býložravý dinosaurus z čeledi hypsilofodontidů žil v období spodní křídy (geologické stupně apt a alb) na území dnešní Austrálie (lokalita Dinosaur Cove). Taxon byl ustaven na základě značně nekompletního materiálu (holotyp se skládá pouze z části maxilly a zubů).

Atlascopcosaurus zřejmě žil, jako jeho příbuzní Leaellynasaura, Fulgurotherium a Qantassaurus, v rodinných skupinkách nebo malých stádech. Během života atlaskopkosauři nebyli značně ohrožováni predátory nebo dlouhým migrováním - značí o tom holenní kost neúplné kostry, připisované atlaskopkosaurovi, která odhaluje, že v posledních letech svého života trpěl chronickou osteomyelitidou.

Tento dinosaurus byl pojmenován podle společnosti Atlas Copco, která poskytla vybavení pro paleontologické vykopávky v roce 1984, během nichž byl fosilní materiál objeven.

Druhové jméno loadsi odkazuje na Williama Loadse, který byl v době objevu státním manažerem firmy Atlas Copco a na výzkumu se aktivně podílel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Rich, T. and Rich, P. (1988). "Polar dinosaurs and biotas of the Early Cretaceous of southeastern Australia", National Geographic Research 5(1) 1989, 15-53.
  • BROCHU, Christopher A.; LONG, John; MCHENRY, Colin; SCANLON, John D.; WILLIS, Paul. Encyklopedie Dinosauři. 1. vyd. Praha 3: Svojtka & Co., 2004. 256 s. ISBN 80-7237-953-4.