Mucha (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mucha
Mucha na festivalu v Křídlech v září 2013
Mucha na festivalu v Křídlech v září 2013
Základní informace
PůvodČesko Brno
Žánry„femipunk“
Aktivní roky2012 – současnost
Webbandzone.cz/mucha
Současní členové
Nikola Muchová
Petr Zavadil
Jakub Kočička
Ondřej Kyas
Dřívější členové
Martin Evžen Kyšperský
Štěpán Svoboda
Jaroslav Noga
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mucha je česká hudební skupina založená v roce 2012 kolem písničkářky Nikoly Muchové. Zatím vydala čtyři studiová alba.

Historie[editovat | editovat zdroj]

S nápadem vytvořit kolem Nikoly Muchové kapelu přišel Martin Evžen Kyšperský. V původní sestavě z jara 2012 byl také bubeník Štěpán Svoboda z kapely Budoár staré dámy a zainteresován byl také Tomáš Vtípil, který ale z časových důvodů záhy odešel. O něco později do skupiny přišel kytarista Petr Zavadil[1] a rok nato Mucha vydala své první album Slovácká epopej se staršími písničkami Nikoly Muchové. Album vyšlo na LP u vydavatelství Piper Records, CD si kapela vydala sama poté, co jí fanoušci přispěli prostřednictvím portálu Hithit.cz přes šedesát tisíc korun.[2] Na podzim roku 2014 vyšlo druhé album Josefene, po jeho vydání pak kvůli časové vytíženosti odešel ze skupiny zakladatel Kyšperský[1][3], nahradil jej Ondřej Kyas. V létě roku 2016 po dotočení třetí desky Nána kapelu opustil bubeník Štěpán Svoboda a byl nahrazen Jaroslavem Nogou. Na novou desku se opět vybrala částka na Hithitu, tentokrát během několika dnů.

Písně Nikoly Muchové, která byla zpočátku přezdívána „Záviš v sukni“, se v první řadě vyznačují pro zpěvačku velmi kontroverzními texty – těmi například vyjadřuje svoje myšlenky na téma marnosti a ženské existence a otevřeně vypráví o svých zkušenostech s muži – např. Semeno, Chlapi sú kokoti, Josefene nebo Nána. Další odkazují na těhotenství a problémy s ním spojené (Nepojedeš nikam, Škraloup). Jiné jsou sepsány pomocí angličtiny, němčiny, francouzštiny, nebo slovenštiny (Schmutzige Mädchen, Láska, Narkoraga). Patrně nejznámější skladbou, která kapelu proslavila je Ježíš. Píseň a její klip, ve kterém účinkuje i herec Marek Daniel, odkazují na náboženský fanatismus a parodují video s názvem „Boží království vaří“. Hudebně je Mucha charakteristická tvrdou kytarou a nezaměnitelným hlasovým projevem autorky, vlivy lze ale slyšet od všech členů kapely. Většina rané tvorby je typická rychlým tempem, novější ale nabízí i prvky alternativy.

Členové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Kapela Mucha je také písní Kape mi na karbid přítomna na sampleru Zpívající břidlice (2014) a písní Neodcházej na albu Hommage à Jiří Bulis (2015).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b GOTTLIEBER, Jiří. P. Zavadil z kapely Mucha: Ta holka se s tím nese*e. I-noviny.cz [online]. 2014-11-10 [cit. 2015-02-04]. Dostupné online. 
  2. HLOUŠEK, Jiří: Mucha: Kluci kupujou desky, holkám podepisuju kozy. Aktuálně.cz 26. srpna 2013. [cit. 2013-09-18]. Dostupné online.
  3. KLUSÁK, Pavel. Mucha: svoboda svobodných matek. Lidové noviny [online]. 2014-11-29 [cit. 2015-02-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]