Moskva (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moskva
Řeka protékající hlavním městem Ruska
Řeka protékající hlavním městem Ruska
Základní informace
Délka toku 502 km
Plocha povodí 17 600 km²
Průměrný průtok 109 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Starkovská bažina (Moskevská vysočina)
55°29′27″ s. š., 35°24′4″ v. d.
Ústí
Oka
55°4′31″ s. š., 38°50′43″ v. d.
Protéká
RuskoRusko Rusko (Moskva, Moskevská oblast, Smolenská oblast)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Kaspické moře, Volha, Oka
povodí řeky na mapě povodí Volhy
povodí řeky na mapě povodí Volhy

Souřadnice: 55°29′27″ s. š., 35°24′4″ v. d.

Moskva (rusky Москва) je řeka, která protéká stejnojmennou ruskou metropolí, Moskevskou a částečně také Smolenskou oblastí v Rusku. Je dlouhá 502 km. Plocha povodí měří 17 600 km². Název řeky, podle něhož je pojmenováno také město, má neruský původ; spekuluje se o tom, zdali není finský (v tomto případě by šlo o temnou řeku), komiský (kraví řeka) nebo mordvinský (medvědí řeka).

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Starkovské bažině na Moskevské vysočině, během své pouti překonává převýšení 155 m. Ústí zleva do Oky (povodí Volhy).

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou sněhové srážky (61%), podzemní prameny (27%) a dešťové srážky (12%). Průměrný roční průtok vody činí přibližně 109 m³/s. Zamrzá na přelomu listopadu a prosince a rozmrzá opět v březnu až v dubnu, ale v důsledku přítoku teplé vody na území Moskvy je ledová pokrývka nestálá.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Moskva je využívána jako zdroj vody pro svojí jmenovkyni hlavní město, ale tato voda není moc kvalitní. Moskevský průplav přivádí do řeky z Volžské přehrady ročně 1,8 km³ vody. Řeku spojuje s Volhou a tedy s Kaspickým a přes další kanály s Černým, Baltským a Bílým mořem. Řeka je regulována přehradami (Možajská, Ruzská, Ozernipská, Istrinská), hrázemi (u Petrovo-Dalněgo a Rybljova) a Vazuzskou vodní soustavou. Významnými městy, kterými protéká, jsou kromě metropole Moskvy také Zvenigorod, Voskresensk, Kolomna, Žukovskij, Bronnicy a Možajsk. Vodní doprava je možná v délce 210 km. V Moskvě byly vybudovány jezy Karamyševský a Perervinský a níže jsou další jezy se zdymadly (jez imeni Trudovoj komuny, Andrejevský jez, Sofyšský jez, Faustovský jez, Severský jez).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]