Moskva (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moskva
Řeka protékající hlavním městem Ruska
Řeka protékající hlavním městem Ruska
Základní informace
Délka toku502 km
Plocha povodí17 600 km²
Průměrný průtok109 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
RuskoRusko Rusko (Moskva, Moskevská oblast, Smolenská oblast)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Kaspické moře, Volha, Oka
Povodí řeky na mapě povodí Volhy
Povodí řeky na mapě povodí Volhy
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moskva (rusky Москва) je řeka, která protéká stejnojmennou ruskou metropolí, Moskevskou a částečně také Smolenskou oblastí v Rusku. Je dlouhá 502 km. Plocha povodí měří 17 600 km². Název řeky, podle něhož je pojmenováno také město, má neruský původ; spekuluje se o tom, zdali není finský (v tomto případě by šlo o temnou řeku), komiský (kraví řeka) nebo mordvinský (medvědí řeka).

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Starkovské bažině na Moskevské vysočině, během své pouti překonává převýšení 155 m. Ústí zleva do Oky (povodí Volhy).

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou sněhové srážky (61%), podzemní prameny (27%) a dešťové srážky (12%). Průměrný roční průtok vody činí přibližně 109 m³/s. Zamrzá na přelomu listopadu a prosince a rozmrzá opět v březnu až v dubnu, ale v důsledku přítoku teplé vody na území Moskvy je ledová pokrývka nestálá.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Moskva je využívána jako zdroj vody pro svoji jmenovkyni hlavní město, ale tato voda není moc kvalitní. Moskevský průplav přivádí do řeky z Volžské přehrady ročně 1,8 km³ vody. Řeku spojuje s Volhou a tedy s Kaspickým a přes další kanály s Černým, Baltským a Bílým mořem. Řeka je regulována přehradami (Možajská, Ruzská, Ozernipská, Istrinská), hrázemi (u Petrovo-Dalněgo a Rybljova) a Vazuzskou vodní soustavou. Významnými městy, kterými protéká, jsou kromě metropole Moskvy také Zvenigorod, Voskresensk, Kolomna, Žukovskij, Bronnicy a Možajsk. Vodní doprava je možná v délce 210 km. V Moskvě byly vybudovány jezy Karamyševský a Perervinský a níže jsou další jezy se zdymadly (jez imeni Trudovoj komuny, Andrejevský jez, Sofyšský jez, Faustovský jez a Severský jez).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]