Mosėdis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mosėdis
žemaitsky Muosiedis
Muzeum kamenů a Kostel Sv. archanděla Mikoláše v Mosėdisu
Muzeum kamenů a Kostel Sv. archanděla Mikoláše v Mosėdisu
Mosėdis – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátLitvaLitva Litva
KrajKlaipėdský
OkresSkuodas
Mosėdis
Mosėdis
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 379 (2001)
Správa
Oficiální webwww.skuodas.lt/index.php?par=24&eilute=55&iras=55
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kostel Sv. archanděla Mikoláše

Mosėdis je litevský městys ležící v Žemaitsku, v Žemaitské vysočině, v Klajpedském kraji, v okrese Skuodas, při soutoku řek Eiškūnas a Bartuva (obě do Mosėdského rybníka – 56 ha), 11 km na jih od okresního města Skuodas a 11 km na sever od města Salantai, na území Chráněné krajinné oblasti Salantai. V roce 2001 měl Mosėdis 1 379 obyvatel. V jižní části městysu stojí Mosėdské hradiště.

Pamětihodnosti a další objekty městysu[editovat | editovat zdroj]

Městys je nejen v Litvě, ale i za hranicemi známý především Muzeem kamene (v roce 1957 založil Vaclovas Intas, otevřeno v roce 1979 se sbírkou tehdy kolem 5000 balvanů, projekt architektů A. a R. Kiškisů a geologa A. Gaigala) k němu přilehlým parkem s vodním mlýnem (postaven roku 1792) a Mosėdským rybníkem, výstavou kamenů a restaurací s místními specialitami. Je vhodné zvlášť upozornit na to, že kromě výstavy kamenů v muzeu a přilehlém parku je turisticky ještě více atraktivní sbírka kamenů a balvanů v sadě usedlosti lékaře Václava Inty, který byl tvůrcem jak muzea, tak vlastní sbírky. Jeho usedlost se nachází za ohybem (doleva) cesty (za kostelem Sv. archanděla Mikoláše – cca 100 m vpravo). Dále je v Mosėdisu dům, ve kterém (jako farář v letech 18951898) bydlel Juozas Tumas-Vaižgantas. Dále je zde Gymnázium v Mosėdisu, pošta (PSČ: LT-98026), zdravotní středisko, lékárna, školka, dětský domov, kulturní středisko, knihovna (založena roku 1937).

Minulost města[editovat | editovat zdroj]

Mosėdis byl poprvé zmíněn v roce 1253 protokole o dělení panství mezi vedením Livonského řádu a kuronským biskupem Heinrichem. Zde tehdy stál mosėdský hrad. V době vzniku Litevského státu náležel Ceklisu. Po přijetí křesťanství v Žemaitsku bylo v roce 1417 založeno Medininkajské biskupství, pod které Mosėdis spadal v letech 14211842. Od roku 1544 zmiňován jako městečko, v roce 1551 byl postaven první dřevěný Kostel Sv. archanděla Mikoláše, roku 1783 přestavěn jako zděný. V roce 1560 založena Mosėdská farnost.

Významné osobnosti, spjaté s Mosėdisem[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]