Mordechaj Hod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mordechaj Hod
Mottie
Velitel izraelského letectva Mordechaj Hod (vlevo)
Velitel izraelského letectva Mordechaj Hod (vlevo)
Narození 28. září 1926
Deganija, Britský mandát Palestina (dnes Izrael)
Úmrtí 29. června 2003 (76 let)
Izrael
Civilní činnost zakladatel CAL Cargo Air Lines
ředitel El Al
předseda Israel Aircraft Industries
Vojenská kariéra
Hodnost generálmajor (aluf)
Doba služby 1944–1973
Sloužil Britská armáda
Izraelské obranné síly
Složka Izraelské vojenské letectvo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Mordechaj „Mottie“ Hod (hebrejsky: מרדכי הוד; žil 28. září 192629. června 2003) byl izraelský letec a generál, který stál v letech 1966 až 1973 v čele Izraelského vojenského letectva.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v kibucu Deganija ještě za dob britské mandátní Palestiny. Studoval na místní zemědělské akademii před naverbováním do britské armády v roce 1944, kde pracoval jako řidič. S koncem druhé světové války vstoupil do organizace Hagana. V této funkci byl nápomocen Alija Bet, ilegální židovské imigraci z Evropy do mandátní Palestiny. Byl zatčen a uvězněn na dva týdny v Římě za účast na takových akcích.

Svoji leteckou kariéru zahájil výcvikem v Itálii, ale brzy byl poslán do Československa. Nově vytvořené Izraelské vojenské letectvo (IAF) potřebovalo moderní vojenská letadla, a proto v této zemi zakoupilo několik desítek Spitfirů a Avií S-199 (modifikovaných kopií Messerschmittu Bf 109G). Po zakoupení bylo nutné, aby letadla doletěla do Izraele, a po vyučení vojáku pilotovat nová letadla, Hod doprovázel skupinu letců na sedmihodinový let, který se uskutečnil 22. prosince 1948.

Po návratu do Izraele, Hod zahájil svou kariéru v IAF. Přes některé předchozí zkušenosti létání, Hod navštěvoval IAF leteckou akademii a absolvoval let v první třídě 14 března 1949. O rok později byl znovu poslán do zahraničí, aby se tentokrát naučil létat v Gloster Meteor ve Spojeném království, což byly první proudové stíhačky Izraele. Po druhém návratu do Izraele v roce 1951, byl Hod jmenován velitelem letky P-51 Mustang. V roce 1956 vedl během sinajské války několik podpůrných misí, včetně doprovodu pro letadla s nákladem a výsadkáři. Za deset let po konfliktu povýšil ve své kariéře v letectvu. Stal se velitelem základny v roce 1957 a o tři roky později stál v čele všech operací izraelského letectva. Jen o rok později v roce 1961 byl povýšen na vedoucího oddělení leteckého Generálního štábu. V této funkci zůstal až do 27. dubna 1966, kdy se stal velitelem celého letectva.

O něco více než rok po své práci, Hod čelil obrovskému dilema. Egyptský prezident Gamál Násir uzavřel Tiranskou úžinu, a Izrael čelil možnosti vést válku proti Egyptu, Jordánsku a Sýrii. Izrael proto zahájil operaci Focus, což byl otevřený letecký úder, který zahájil šestidenní válku. Hodův úder s pouhými 12 letadly na obranu Izraele s podporou od Mosadu a Amanu uspěl ve zničení většiny egyptské, jordánské a syrské vzdušné sily. To Izraeli během konfliktu zajistilo vzdušnou převahu. V rozhovoru o několik let později Hod prohlásil, že 45 minut dlouhá vlna letadel pro Izrael bylo „nejdelších 45 minut v mém životě.“ Hod také musel řešit incident s lodí USS Liberty, při kterém izraelská letadla omylem napadla americkou loď u pobřeží Sinajského poloostrova, při kterých zahynulo 34 členů posádky.

Během opotřebovací války mezi Izraelem a Egyptem (1968–1970) řídil nálety u Suezského průplavu a hlouběji do egyptského území. Zaznamenal také uspěl v sestřelování sovětských letadel MiG pilotovaných egyptskými piloty.

V dubnu 1973 sestoupil Hod v IAF o funkci níž, což bylo pouhých 6 měsíců před zahájením jomkipurské války. Kvůli válce byl rychle odvolán a působit jako poradce letectva u generálmajora Jicchaka Chofiho, který měl tehdy na starosti severní velitelství. Než se přemístil do soukromého sektoru sloužil Hod jako asistent ministra obrany. Během své vojenské kariéry se Hod setkal se seržantkou IAF jménem Penina, s kterou se oženil a společně měli tři děti.

Po ukončení vojenské letecké kariéry zahájil kariéru v civilním letectví a roku 1975 založil CAL Cargo Air Lines. V jeho čele stál až do roku 1977, kdy se stal prezidentem izraelské národní letecké společnosti El Al. V této funkci působil až do roku 1979 a později se stal předsedou Israel Aircraft Industries. Zemřel dne 29. června 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]