Ejtan Ben Elijahu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ejtan Ben Elijahu
Ejtan Ben Elijahu
Ejtan Ben Elijahu
Narození 1944
Jeruzalém, Britský mandát Palestina
Národnost Židé
Vojenská kariéra
Hodnost Generálmajor (Aluf)
Sloužil IzraelIzrael Izrael
Složka Air Force Ensign of Israel.svg Izraelské vojenské letectvo
Války Stuha šestidenní války šestidenní válka
Stuha opotřebovací války opotřebovací válka
Stuha jomkipurské války jomkipurská válka
Jiholibanonský konflikt
Stuha první libanonské války první libanonská válka
první intifáda
Bitvy operace Opera

Aluf Ejtan Ben Elijahu (* 1944, Jeruzalém, Britský mandát Palestina) je penzionovaný generálmajor Izraelských obranných sil, který v minulosti zastával post velitele Izraelského vojenského letectva.

Mládí a vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Elijahův otec se narodil v Íránu a v roce 1922 imigroval do mandátní Palestiny. On sám se narodil v roce 1944 v Jeruzalémě. Během Jomkipurské války velel 201. peruti letounů F-4 Phantom a sestřelil dva egyptské stíhače.[1] V roce 1981 se pak zúčastnil jako letecký doprovod ve stíhacím letounu operace Opera, jejímž cílem bylo zničení iráckého jaderného reaktoru Osirak.[2] Ve své vojenské kariéře sloužil jako velitel eskadry letounů F-15, velitel základny, divizní vedoucí provozních požadavků a v roce 1987 byl jmenován velitelem operací Izraelského vojenského letectva. Dne 1. července 1996 pak povýšil na velitele letectva. Z této funkce dohodl koupi 25 strojů F-15I, které měly delší dolet než dříve zakoupené stroje F-15. Z postu velitele letectva odstoupil 4. dubna 2000.

Kariéra po odchodu z armády[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z aktivní služby Elijahu založil a byl výkonným ředitelem Sentry Technology Group a v letech 2000 až 2002 prezidentem East West Ventures Ltd.[1] Zastával rovněž funkci předsedy představenstva Koretovy nadace fondu izraelského ekonomického rozvoje a jako místopředseda Izraelského národního muzea vědy.[1] Je rovněž členem představenstva Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Sionismu 2000, Izraelského demokratického institutu a Rabinova výzkumného centra.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Elijahu vystudoval ekonomii a obchodní správu na Bar-Ilanově univerzitě, kde získal titul bakalář. Později vystudoval strategii mezinárodních vztahů na Telavivské univerzitě, kde získal titul magistr a úspěšně absolvoval program Advanced Management Program na Harvard University.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eitan Ben Eliyahu na anglické Wikipedii.

  1. a b c Former Commander of Israeli Air Force Eitan Ben-Eliahu to Address Aspen Institute Audience [online]. Aspen Institute [cit. 2009-03-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-07. (anglicky) 
  2. a b Maj. Gen. (Res.) Eitan Ben Eliahu - Director [online]. Israel Air Force Center Foundation [cit. 2009-03-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-01. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]