Monte (Funchal)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Monte
Poloha
Souřadnice
StátPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha18,6 km²
Správa
Telefonní předvolba291
PSČ9050-208
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Monte je městská část Funchalu, hlavního města portugalského souostroví Madeira. Zabírá plochu 18,7 km2 a v roce 2001 zde žilo 7444 obyvatel. Katastr této městské části se rozkládá v nadmořské výšce asi od 300 do 800 m (na mapách bývá udávána střední hodnota 560 m).

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Monte je cílem výletů obyvatel ostatních částí Funchalu. Nalézá se zde kostel Nossa Senhora do Monte, konečné stanice obou funchalských lanovek, luxusní hotel. V minulosti si zde svá sídla stavěli bohatí Britové žijící na ostrově (jeden z nich, Blandy, je majitelem největšího madeirského vinařství). Je zde i soukromá botanická zahrada Jardins do Monte Palace.

Dopravu na Monte mezi lety 18931943 zajišťovala ozubnicová parní železnice, která pokračovala ještě do Terreiro da Luta (867 m n. m.). Kvůli častým nehodám byla železnice zrušena. Dnes jezdí na Monte několik autobusových linek a všudypřítomná taxi. Od roku 2000 je Monte spojeno s městem lanovkou (druhá kratší lanovka začíná na Monte a končí v blízkosti městské botanické zahrady). Dolů se lze dostat i na sáních pohybujících se na dřevěných skluznicích. Jde o místní atrakci a jízda může být dobrodružná.

Stavba lanovky na Monte byla zahájena v září 1999 a dokončena v listopadu 2000. Vzdálenost mezi koncovými stanicemi činí 3178 metrů s výškovým rozdílem 560 m. Lanovka má 11 nosných sloupů, dolní stanice je v parku Almirante Reis na starém městě.

Kostel Nossa Senhora do Monte byl vybudován roku 1741, krátce nato (roku 1748) byl zničen zemětřesením. Vysvěcen byl až roku 1818. V kostele je pochován poslední český král a rakousko-uherský císař Karel I.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]