Přeskočit na obsah

Modrásek hnědoskvrnný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxModrásek hnědoskvrnný
alternativní popis obrázku chybí
Samička modráska hnědoskvrnného
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodPolyommatus
Binomické jméno
Polyommatus daphnis
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek hnědoskvrnný (Polyommatus daphnis) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí křídel motýla je 30 až 38 mm. Motýl je poznatelný podle zadních křídel, která jsou u samců mělce a u samic hluboce vroubkovaná. Samci mají stříbřitě modré zbarvení. Samice jsou hnědé s modrým popraškem a při kraji zadních křídel mají bílé půlměsícové skvrny.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kopulující pár (samec vlevo)

Motýl je rozšířený od severovýchodního Španělska přes jihovýchodní Francii, Itálii, střední Evropu, Balkán, Turecko a jižní části Ruska až po Írán. V České republice se tento druh vyskytuje roztroušeně v teplých oblastech ve středních a severních Čechách a na jihu Moravy. Zahlédnout ho lze na slunných svazích, suchých loukách a pastvinách, železničních náspech, v suchých úvozech, nebo v předpolí lomů.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnou rostlinou modráska hnědoskvrnného je čičorka pestrá (Securigera varia). Samice klade vajíčka jednotlivě na semeníky, zaschlé stonky, nebo listy živných rostlin. Housenky, které jsou fakultativně myrmekofilní (přítomnost mravenců není podmínkou jejich úspěšného vývoje), se živí listy. Motýl je jednogenerační (monovoltinní). Dospělce lze zahlédnout od července do srpna. Přezimuje vajíčko, nebo housenka 1. instaru.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice je tento druh modráska ohrožený. Na řadě míst vyhynul, především na střední a severní Moravě a dále na většině území jižních a východních Čech a též na Českomoravské vrchovině. Motýla ohrožuje především fragmentace a zarůstání vhodných lokalit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]