Modrásek hnědý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxModrásek hnědý
alternativní popis obrázku chybí
Samice modráska hnědého
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodPolyommatus
Binomické jméno
Polyommatus admetus
(Esper, 1783)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek hnědý (Polyommatus admetus) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí jeho křídel je 30 až 36 mm. Samci i samice mají hnědá křídla. U samic jsou na líci zadních křídlech patrné nevýrazné příkrajní oranžové skvrny, které však mohou i chybět. Na šedohnědém rubu zadních křídel mohou mít někteří jedinci málo nápadný bělavý paprsek.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Živná rostlina

Motýl je rozšířený v jižní Francii, na jihu Slovenska, v Maďarsku, dále na Balkánském poloostrově a v Turecku. V České republice se tento druh nevyskytuje. Obývá suché stepi, svahy a louky.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami modráska hnědého jsou vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia) a vičenec kohoutí hlava (Onobrychis caput-galli). Samice klade vajíčka na květní lodyhy. Housenky jsou příležitostně myrmekofilní. Motýl je jednogenerační (monovoltinní) a jeho letová perioda je od června do července. Přezimuje malá housenka.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice se tento modrásek nevyskytuje a jeho nejbližší populace žijí na jižním Slovensku. Historicky je doložen pouze ojedinělý nález z roku 1967Moravského Písku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]