Modrásek štírovníkový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxModrásek štírovníkový
alternativní popis obrázku chybí
Samec modráska štírovníkového
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Athropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád motýli (Lepidoptera)
Čeleď modráskovití (Lycaenidae)
Rod Cupido
Binomické jméno
Cupido argiades
(Pallas, 1771)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek štírovníkový (Cupido argiades) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí křídel motýla je 24 až 30 mm. Samec má modrá křídla s úzkým tmavým lemem, před nímž na zadních křídlech má řadu tmavých skvrn. Samice jsou hnědošedé s modrým popraškem. Obě pohlaví mají na zadních křídlech dlouhou tenkou ostruhu, která přečnívá třásně.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Samice

Motýl je rozšířený od severovýchodního Španělska přes Francii, jižní, střední a východní Evropu (rozšířen je i v Pobaltí a na jihu Finska) a dále přes mírnou Asii až po Japonsko. V České republice se vyskytuje roztroušeně, převážně v teplých oblastech na východě státu. Zahlédnout ho lze na slunných svazích, železničních náspech, v suchých úvozech, na květnatých loukách, polních cestách, vojtěškových a jetelových polích i na vojenských cvičištích, nebo v lomech.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami housenek modráska štírovníkového, které jsou příležitostně myrmekofilní, jsou tolice vojtěška (Medicago sativa), jetel luční (Trifolium pratense), štírovník růžkatý (Lotus corniculatus) a další bobovité rostliny. Samice klade vajíčka jednotlivě na květní pupeny živných rostlin. Zelené housenky s tmavým hřbetním pruhem se živí květy a nezralými plody. Motýl je dvougenerační (bivoltinní) až třígenerační (trivoltinní), přičemž se jeho generace překrývají. Dospělce lze pozorovat od dubna až do počátku října. Přezimuje housenka poslední generace v posledním instaru.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice není tento druh modráska ohrožen. V minulosti se roztroušeně vyskytoval především v teplejších oblastech na celém území státu. V Čechách na konci minulého století až na několik lokalit zcela vymizel. V současné době se na Moravě a ve Slezsku šíří na sever. Z Moravy se dále rozšiřuje na západ do východních Čech. Motýla ohrožuje především zarůstání vhodných lokalit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]