Moïse Kisling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moïse Kisling
Moïse Kisling
Moïse Kisling
Narození 22. červen1891
Krakov, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 29. duben1953 (ve věku 61 let)
Sanary-sur-Mer, FrancieFrancie Francie
Národnost polská, francouzská
Povolání malíř
Partner(ka) Renée Kisling
Děti Guy Kisling, Jean Kisling
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moïse Kisling (pol. Mojżesz Kisling) (22. ledna 1891 v Krakovĕ29. dubna 1953 v Sanary-sur-Mer, Francie) byl francouzsko-polský malíř židovského původu.

Od roku 1907 až do roku 1910 studoval na Akademii výtvarných umění v Krakově pod vedením Józefa Pankiewicze. Po absolvování spolu s malířem Šimonem Mondszajnem odešel do Paříže. Mondszajn se vrátil za rok do Krakova dokončit vysokou školu, Kisling zůstal v Paříži, kde pokračoval ve studiu. Přestěhoval se na Montmartr, do slavného Bateau Lavoir. Brzy však navázal úzké kontakty s bohémou žijící v okrese Montparnasse, kam se také záhy přestěhoval a žil v La Ruche.

Pablo Picasso, Paquerette i Moise Kisling w Caffe La Rotonde w obiektywie Jeana Cocteau (1916)

Členy skupiny jeho přátel byli Marc Chagall, Amedeo Modigliani a Chaïm Soutine. Udržoval také aktivní vztahy s jinými polskými přistěhovalci, jako byli Tadeusz Makowski, Roman Kramsztyk, Eugene Zak, Mela Muter, Louis Marcoussis, Šimon Mondszajn a Jan Hrynkowski. V roce 1912 se společně s Pablo Picassem a Juanem Grisem odstěhoval do Céreta.

Kislinga finančně podporoval mecenáš umělců a galerista Leopold Zborowski. Po vypuknutí první světové války se zapsal dobrovolně do Cizinecké legie a v bitvě na Sommě byl vážně zraněn. V roce 1915 obdržel francouzské občanství, rok rekonvalescence strávil ve Španělsku.

V roce 1919 měl v Galerii Druet první samostatnou výstavu.

Založil vlastní studio, které navštívilo mnoho známých osobností, mezi jinými Jean Cocteau, Charlie Chaplin, Arthur Rubinstein, Pierre Reverdy, Ernest Hemingway, Henry Miller a další. Jednou z jeho modelek byla Kiki de Montparnasse.

Po vypuknutí druhé světové války vstoupil do francouzské armády, ale po několika měsících byl převeden do rezervy. Aby se vyhnul zatčení, v roce 1940 prchl přes Španělsko a Portugalsko do USA, kde zpočátku žil v New Yorku, v roce 1942 na pozvání Arthura Rubinsteina pobýval po dobu jednoho roku v Hollywoodu. Do Francie se vrátil v roce 1946 a usadil se v Sanary-sur-Mer (region Provence-Alpes-Côte d'Azur), kde zemřel v roce 1953.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Moïse Kisling je považován kritiky za jednoho z nejdůležitějších zástupců École de Paris.

Od počátku dvacátých let byl znám jako portrétista, maloval také četné ženské akty.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Dílo
Zpodobnění autora

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]