Přeskočit na obsah

Minho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Minho
Pohled z portugalské Valençy přes Minho na galicijské Tui
Pohled z portugalské Valençy přes Minho na galicijské Tui
Základní informace
Délka toku340 km
Plocha povodí22 500 km²
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
PortugalskoPortugalsko Portugalsko (Norte)
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko (Galicie)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Minho (portugalsky Rio Minho, španělsky a galicijsky Río Miño) je řeka v severozápadním Španělsku (Galicie) a v Portugalsku (Norte). Na dolním toku tvoří hranici mezi oběma zeměmi. Je 340 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 22 500 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na severních svazích Kantaberského pohoří. Teče převážně kopcovitou krajinou. Poblíž města Rábade teče v rovinaté krajině, za městem Lugo si cestu nicméně prořezává hlubokým údolím. U obce Portomarín se nachází první větší přehrada na této řece (Embalse de Belesar), jejíž hráz se nachází u města Chantada. Dále na jih se nachází druhá vodní nádrž, Embalse de Peares, umístěné opět v hlubokém údolí řeky. Poté řeka teče dále na jihovýchod k městu Ourense a dále u města Melgaço tvoří severní hranici Portugalska, po zbytek toku dobu tvoří hraniční řeku mezi oběma státy. V dolním toku leží několik ostrovů. Ústí do Atlantského oceánu u města Caminha a hory Monte de Santa Trega.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší vodnosti dosahuje díky tajícímu sněhu a dešťům na jaře, nejnižší v létě. Na podzim a v zimě vodnost díky dešťům opět stoupá. Průměrný průtok vody na středním toku u města Ourense činí 242 m³/s).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná na dolním toku. Na řece leží galicijská města Lugo, Ourense, Tui, a portugalská sídla Melgaço, Monção a Valença do Minho. Při ústí leží galicijská A Guarda. Od soutoku se Silem až po ústí vede údolím řeky železniční trať.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]