Minho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Minho
Pohled z portugalské Valençy přes Minho na galicijské Tui
Pohled z portugalské Valençy přes Minho na galicijské Tui
Základní informace
Délka toku340 km
Plocha povodí22 500 km²
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
PortugalskoPortugalsko Portugalsko (Norte), ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko (Galicie)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán
Minho River map.png
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Minho (portugalsky Rio Minho, španělsky a galicijsky Río Miño) je řeka v severozápadním Španělsku (Galicie) a v Portugalsku (Norte). Na dolním toku tvoří hranici mezi oběma zeměmi. Je 340 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 22 500 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na severních svazích Kantaberského pohoří. Teče převážně kopcovitou krajinou. Poblíž města Rábade teče v rovinaté krajině, za městem Lugo si cestu nicméně prořezává hlubokým údolím. U obce Portomarín se nachází první větší přehrada na této řece (Embalse de Belesar), jejíž hráz se nachází u města Chantada. Dále na jih se nachází druhá vodní nádrž, Embalse de Peares, umístěné opět v hlubokém údolí řeky. Poté řeka teče dále na jihovýchod k městu Ourense a dále u města Melgaço tvoří severní hranici Portugalska, po zbytek toku dobu tvoří hraniční řeku mezi oběma státy. V dolním toku leží několik ostrovů. Ústí do Atlantského oceánu u města Caminha a hory Monte de Santa Trega.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší vodnosti dosahuje díky tajícímu sněhu a dešťům na jaře, nejnižší v létě. Na podzim a v zimě vodnost díky dešťům opět stoupá. Průměrný průtok vody na středním toku u města Ourense činí 242 m³/s).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná na dolním toku. Na řece leží galicijská města Lugo, Ourense, Tui, a portugalská sídla Melgaço, Monção a Valença do Minho. Při ústí leží galicijská A Guarda. Od soutoku se Silem až po ústí vede údolím řeky železniční trať.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]