Přeskočit na obsah

Milivoj Uzelac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Milivoj Uzelac
Základní informace
Narození16. června 1919
Praha
Úmrtí8. března 1988 (ve věku 68 let)
Praha
Místo pohřbeníChuchelský hřbitov
Žánryklasická hudba a scénická hudba
Povoláníhudební skladatel, dirigent a klavírista
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milivoj Uzelac (16. června 1919 Praha8. března 1988 Praha) byl český hudební skladatel a dirigent.

Po maturitě na reálném gymnáziu v Praze studoval na Pražské konzervatoři skladbu a dirigování. Jeho učiteli byli Pavel Dědeček, Rudolf Karel, František Pícha a Jaroslav Řídký. Za německé okupace byl odeslán na nucené práce do Německa. Stal se korepetitorem opery v Brémách. Po návratu do Československa působil jako dirigent Filmového symfonického orchestru. V letech 1956–1959 byl šéfdirigentem Moravské filharmonie, se kterou podnikl koncertní zájezd do Polska. V letech 1960–1962 působil jako hlavní dirigent Armádního uměleckého souboru ministerstva vnitra. V roce 1961 se stal šéfem orchestru Divadla Na Fidlovačce a od roku 1963 dirigentem Hudebního divadla Karlín. Vystupoval jako hostující dirigent v Polsku a několik let byl stálým hostem orchestru berlínského rozhlasu.

Zemřel 8. března 1988 a je pohřben na chuchelském hřbitově v Praze.[1]

Jako hudební skladatel proslul zejména svou filmovou hudbou. Je autorem hudby k více než stovce krátkometrážních dokumentárních filmů. Mezi nimi jsou známější filmy se sportovní tematikou (např. Zimní olympijské hry v Oslo, nebo celovečerní sestřih Olympiáda Helsinky). Kromě toho psal scénickou hudbu k rozhlasovým hrám i drobnější orchestrální skladby.

  1. Milivoj Uzelac (1919–1988) Archivováno 5. 4. 2016 na Wayback Machine. – Prostor (architektura, interiér, design)

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha, s. 824
  • Kateřina Dvořáková: Moravská filharmonie Olomouc v kulturně-historickém kontextu a její proměny do současnosti. Diplomová práce. Masarykova univerzita Brno, Fakulta filozofická, Ústav hudební vědy, 2013.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]