Přeskočit na obsah

Chuchelský hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chuchelský hřbitov
Chuchelský hřbitov
Chuchelský hřbitov
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
AdresaPraha 5-Velká Chuchle
Zeměpisné souřadnice
Map
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chuchelský hřbitov se nachází v Praze 5 v městské čtvrti Velká Chuchle, v Chuchelském háji u kostela svatého Jana Nepomuckého.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Chuchli býval hřbitov původně u kostela Narození Panny Marie v Malé Chuchli. Protože byl často zaplavován povodněmi, byl zřízen pro obyvatele obou Chuchlí nový hřbitov nad obcí, na vrchu v lese.

Hřbitov má dvě části – starou, kde se nacházejí hroby, a novou, která je upravena jako urnový háj a která je od starého hřbitova oddělena původní hřbitovní zdí. V průchodu mezi oběma hřbitovy se nachází márnice, v centrální části starého hřbitova je na hlavní cestě umístěn černý litinový kříž s Kristem.

Do staré části hřbitova vede od kostela hlavní vstup. Zde je pohřben například spisovatel a lékař František Novotný, pomocník a přítel Jana Evangelisty Purkyně. Spolek mediků českých v Praze mu věnoval a odhalil 1. července 1882 pomník, který je při severovýchodní hřbitovní zdi uprostřed. Hrob zde má též spisovatel Norbert Frýd.[1] Ve východním rohu, ve hřbitovním výběžku, jsou dva velké pomníky s funerální plastikou, patřící přírodozpytci Lvu Uherkovi a Marii Ossip Uherek. Tento výběžek má zvenku samostatný vchod.

Nová část hřbitova má samostatný vstup do urnového háje, kde jsou desky rozmístěny na zemi v trávě mezi stromy. Zde je pohřben dirigent a skladatel Milivoj Uzelac.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ÚMČ Praha - Velká Chuchle: 100 let od narození Norberta Frýda. Dostupné z WWW.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]