Mildred Scheel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mildred Scheel
Bundesarchiv B 145 Bild-F054905-0019, Bonn, Walter und Mildred Scheel geben Autogramme cropped.jpg
Narození 31. prosince 1932
Kolín nad Rýnem
Úmrtí 13. května 1985 (ve věku 52 let)
Kolín nad Rýnem
Příčina úmrtí rakovina
Místo pohřbení Alter Friedhof Bonn (50°44′8″ s. š., 7°5′28″ v. d.)
Povolání lékařka
Ocenění velkokříž Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (1979)
honorary doctor of the University of Maryland
Manžel(ka) Walter Scheel
Děti Cornelia Scheel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mildred Scheel (31. prosince 1932 Kolín nad Rýnem jako Mildred Wirtz - 13. května 1985 Kolín nad Rýnem) byla německá lékařka, druhá žena prezidenta Německé spolkové republiky Waltera Scheela a zakladatelka organizace Deutsche Krebshilfe, bojující proti rakovině. Jako první dáma (1974–1979) okamžitě založila tuto neziskovou organizaci pro boj proti všem druhům rakoviny. S tímto zapojením do sociální oblasti se stala jednou z nejslavnějších německých žen po 2. světové válce a získala velké mezinárodní uznání.[1]

Život a práce[editovat | editovat zdroj]

Mildred Scheel byla třetím dítětem rentgenologa a jeho americké manželky. Už jako dítě se velmi zajímala o medicínu a často doprovázela svého otce v jeho praxi. V roce 1944 rodina opustila vybombardovaný Kolín nad Rýnem a přestěhovala se do Ambergu.

Mildred a Walter Scheel.

Po střední škole[editovat | editovat zdroj]

V roce 1950 začala studovat medicínu na univerzitách v Mnichově, Innsbrucku a Regensburgu. Jejím prvním zaměstnáním bylo místo lékařky v Mnichově. Pak pracovala v různých nemocnicích a lékařských praxích. V roce 1963 se jí narodila dcera Cornelia. V roce 1967 potkala Milfred Wirtz svého budoucího manžela v sanatoriu, ve kterém tehdy pracovala. Politik z FDP se tam zotavoval po operaci ledvinových kamenů. Vzali se 18. července 1969 v mnichovské čtvrti Schwabing a přestěhovali se do Bonnu. V říjnu toho roku byl Walter Scheel jmenován ministrem zahraničí Německé spolkové republiky. Pár měl dceru a adoptoval sirotka z Bolívie.

Veřejný život[editovat | editovat zdroj]

Walter Scheel byl 15. května 1974 zvolen do úřadu spolkového prezidenta a pro Mildred Scheel začal nový život veřejné služby, spojený s novými povinnostmi a zodpovědností. Podle tradice bývalých německých prvních dam Elly Heuss-Knappové a Wilhelminy Lübkeové (žena pozdějšího prezidenta Heinricha Lübkeho) si lékařka Mildred Scheel vybrala roli v oblasti sociálních služeb a zdravotnictví: boj proti rakovině. "Tento boj bude úspěšnější jen pokud ukáží solidaritu všichni občani”, řekla Scheel v prohlášení. Velmi aktivně se snažila mobilizovat německou veřejnost, aby finančně přispívala na zdravotnický projekt, z kterého by profitovali všichni. Prostředky pro organizaci získávala dokonce i na státních návštěvách. Její dlouholetý přítel Andy Warhol ji v roce 1980 zvěčnil na obraze, aby společně získali prostředky pro organizaci Deutsche Krebshilfe.

Životní práce[editovat | editovat zdroj]

Založením organizace Deutsche Krebshilfe v roce 1974 byl položen základní kámen pro budoucí život Mildred Scheel v neziskovém sektoru. Od samého počátku se její organizace vyznačovala tím, že do ní neproudily žádné peníze z daní a nikdy nepřijala žádné dotace od farmaceutického průmyslu. "Musíme být zcela nezávislý na politických a ekonomických zájmech. Musíme pouze sloužit ku prospěchu zdraví obyvatel a zůstat zavázaní“, to bylo její krédo. Mildred Scheel překonala tabu ve společnosti a začala otevřenou a veřejnou diskusi o rakovině obecně a o rakovině děložního čípku, rakovině prsu a rakovině prostaty obzvlášť. Krátce po založení Deutsche Krebshilfe uspěla Mildred Scheel v tom, že se jí podařilo, aby jednotlivé lékařské profese spolupracovali v úsilí bojovat proti rakovině. Iniciovala první vědecké lékařské konference expertů na rakovinu z Evropy, USA a Asie. Zemřela v roce 1985 na rakovinu. Svoji diagnozu držela v tajnosti před všemi, kromě rodiny a blízkých přátel. Pamětní hrob Mildred Scheel se nachází na Starém hřbitově v Bonnu.[2]

Pocty a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnější pocty udělené Mildred Scheel zahrnují více než 20 státních medailí. V roce 1976 obdržela německou mediální cenu pojmenovanou Bambi. V následujících letech 1977, 1978 a 1979 byla zvolena Ženou roku v Německu. Byly po ní pojmenovány některé instituce, školy a ulice: například v Drážďanech, Solingenu a Neussu. V roce 2008 ocenil posmrtně Mnichov zakladatelku organizace Krebshilfe tím, že po ní pojmenoval ulici ve slavné čtvrti Schwabing (na základě rozhodnutí Rady města z 14. února 2008). Je to rovněž připomínka toho, že lékařka v bavorském hlavním městě Mnichově po mnoho let žila, studovala a pracovala.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mildred Scheel na anglické Wikipedii.

  1. Der Starfriseur rasiert nur noch Gegner [online]. www.merkur-online.de [cit. 2008-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Deutsches Ärzteblatt: Archiv "25 Jahre Deutsche Krebshilfe: Krebs vom Makel befreit" (15.10.1999) [online]. www.aerzteblatt.de [cit. 2008-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]