Michail Michajlovič Šemjakin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michail Michajlovič Šemjakin
Mihail Chemiakin.jpg
Narození 4. května 1943 (76 let)
Moskva
Alma mater Imperátorská akademie umění
Ocenění medaile Na památku 300 let Petrohradu
Řád přátelství
Řád umění a literatury
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michail Michajlovič Šemjakin, rusky Михаил Михайлович Шемякин (4. květen 1943, Moskva) je ruský malíř, sochař, grafik, pedagog a restaurátor.

Narodil se do rodiny alkoholika, generála Rudé armády v Moskvě, ale dětství strávil ve Východním Německu, kde jeho otec působil jako vojenský velitel. Zpět do Ruska se vrátil s rodiči v roce 1957. Studoval poté na Repinově akademii v Petrohradě (tehdy Leningrad). V letech 1959-1971 se věnoval grafice, fotografování, hudbě, malbě i přírodním vědám. Jako nepřítel SSSR musel v roce 1971 bez možnosti rozloučení s rodinou opustit zemi, poté, co mu to KGB ultimativně nařídila pod hrozbou umístění v psychiatrické léčebně.

Prvních deset let strávil v Paříži, kde se kromě vlastní práce zabýval vydáváním exilové literatury, pomáhal exulantům a organizoval výstavy nonkonformních umělců. Byl velkým přítelem Vladimira Vysockého, kterému na vlastní náklady natočil a vydal v zahraničí první dvě LP desky, které se pak pašovaly do Sovětského svazu.

Od roku 1981 žije v USA. V Claverack ve státě New York založil Institut filozofie a psychologie umění. Během války v Afghánistánu podporoval finančně vysílání rozhlasové stanice Svobodný Afghánistán a po skončení války na vlastní náklady vykoupil několik ruských zajatců.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michail Michajlovič Šemiakin na slovenské Wikipedii.