Michail Andrejevič Suslov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michail Andrejevič Suslov
Michail Andrejevič Suslov
Stranická příslušnost
Členství Komunistická strana Sovětského svazu

Narození 21. listopadu 1902
Šachovskoje
Úmrtí 25. ledna 1982
Moskva
Alma mater Institut Rudých profesorů
Plechanovova ruská ekonomická univerzita
Profese politik a ekonom
Ocenění Leninův řád
Zlatá medaile Karla Marxe
medaile Na památku 100 let od narození Vladimira Iljiče Lenina
Řád zlaté hvězdy
Řád Vlastenecké války 1. třídy
… více na Wikidatech
Commons Kategorie Mikhail Suslov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michail Andrejevič Suslov (rusky: Михаил Андреевич Суслов; 21. listopadu 1902, Šachovskoje, Saratovská gubernie25. ledna 1982, Moskva) byl sovětský politik, člen ÚV KSSS 1941 – 1982; člen politického byra ÚV KSSS (19521953, 19551982). Je považován za šedou eminenci politiky šedesátých, sedmdesátých a počátku osmdesátých let nebo jako rudý kardinál, strážce ideologické čistoty režimu.[1] Byl velmi vlivný komunistický politik od dob pozdního stalinismu až do konce Brežněvovy éry.

Život[editovat | editovat zdroj]

Patřil bezesporu k nejzajímavějším postavám poválečné sovětské politické elity. Svoji kariéru započal v aparátu stranických kontrolních mechanismů, které hrály velkou úlohu v očistném teroru třicátých let. Následně byl přesunut do stranického aparátu. Stal se oblastním – krajským tajemníkem, emisarem ÚV a po válce přešel do ústředního aparátu ÚV jako vedoucí klíčových oddělení. Již v dobách stalinismu se stal tajemníkem ÚV (1947 – 1982). Původně vystupoval jako fanatický stoupenec a obdivovatel J. V. Stalina. Aktivně vystupoval v kampaních proti sionismu (Stalinovo tažení proti Židům). Na počátku padesátých let řídil sovětský tisk a kontroloval mezinárodní komunistické hnutí. Své postavení upevnil na XIX. sjezdu KSSS, kdy byl zvolen tajemníkem ÚV i členem prezidia ÚV KSSS.

Své postavení uchránil i v období chruščovovských experimentů. Významnou úlohu sehrál během vojenského potlačení maďarských událostí v roce 1956. V otázkách destalinizace si počínal velmi opatrně, daleko lépe se cítil v klidných vodách tichého neostalinismu. To již pevně zakotvil v brežněvovských strukturách KSSS, kdy se stal hlavní ideologickou oporou generálního tajemníka L. I. Brežněva a zosobněním legitimity tehdejší stranické elity.

Od konce 40. let byl považován za experta na ideologické otázky a mezinárodní komunistické hnutí. V období 19641982 zastával neformální úlohu druhého tajemníka ÚV. Arbitra uvnitř politbyra, jehož úsudku a hodnocení si vážil i samotný generální tajemník. Představoval nedostižnou etickou normu pro většinu aparátčíků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Serge P. Petroff, Red Eminence: A Biography of Mikhail A. Suslov, New York 1988

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]