Michaela Klevisová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michaela Klevisová
Narození 22. června 1976 (44 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání spisovatelka, novinářka, scenáristka a překladatelka
Stát ČeskoČesko Česko
Alma mater Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
Ocenění Cena Jiřího Marka (2008 a 2012)
Rodiče
Web oficiální stránka
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Michaela Klevisová (* 1976 Praha) je česká spisovatelka, novinářka, překladatelka a scenáristka. Dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala v novinářském prostředí, její matka byla novinářka, psala do Hospodářských novin o umění a přispívala také do různých kulturních rubrik.

Na Univerzitě Karlově vystudovala žurnalistiku, které se od roku 1997 profesně věnuje. Píše do časopisu Cosmopolitan, kde má na starosti rubriku knižních novinek. Dříve tvořila články o umění pro magazín Hospodářských novin IN a cestovatelské reportáže pro magazín Travel Digest. V roce 2008 spolupracovala na několika scénářích pro seriál Ulice.[1]

Dvakrát získala Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu. Toto ocenění získala poprvé za svou knižní prvotinu Kroky vraha již ve 32 letech, a stala se tak nejmladší držitelkou tohoto ocenění.

Zapojila se také do projektu Praha Noir, který si v České republice objednalo newyorské nakladatelství Akashic Books. Publikovala zde povídku společně s dalšími 13 českými autory. Tento projekt autorce pomohl, stoupla její popularita, a zvedla se tak i poptávka po jejich knihách.

Velkým koníčkem je pro ni cestování, cestami se následně inspiruje i při psaní. Často pobývá v Holandsku, což je patrné i z její tvorby. Klevisová miluje kočky a koně, což jsou motivy, které se často objevují v jejich knihách.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Kritici její dílo řadí k detektivkám anglického stylu, ve kterých je narušen řád do té doby fungující komunity a je třeba jej obnovit. Případ vyšetřuje policie, je zasazen do věrohodného a dobře popsaného současného českého prostředí[2] a velký důraz se v něm klade na psychologické vykreslení postav[2] a společenské pozadí příběhu.[3]

Hlavním hrdinou jejich detektivních románů je Josef Bergman, starší pán klidné povahy, který vše řeší s rozvahou. Nejdůležitější jsou pro autorku detailní popisy postav, jedná se o určité „utváření mozaiky z příběhů jednotlivých postav“, zločin v jejich příbězích tvoří jen jakousi kostrou příběhu. Její postavy jsou autentické, živočišné, smířené s tím, že jsou, jací jsou.

Na základě jejích knih v současné době připravuje Česká televize seriál Kroky vraha. Seriál bude obsahovat 7 dílů, co kniha, to díl. Režie je v rukou Viktora Polesného a na scénáři pracuje také Lucie Konášová.

Klevisová se inspiruje detektivkami P. D. Jamesové, kterou obdivuje.[4]

Detektivní romány[editovat | editovat zdroj]

 • Kroky vraha, Motto, 2007 – detektivní román o vraždách v luxusní staré pražské vilové čtvrti
 • Zlodějka příběhů, Motto, 2009 – detektivní román ze zákulisí televizního seriálu[5]
 • Dům na samotě, Motto, 2011 – detektivní román z prostředí koňských dostihů[2]
 • Ostrov šedých mnichů, Motto, 2015 – příběh zasazený do prostředí ostrova Schiermonnikoog. Zemřela zde mladá žena a ani po 11 letech nebyl dopaden její vrah
 • Zmizela v mlze, Motto, 2017 – příběh, který autorka zasadila do odlehlé vesnice u norského fjordu, kde došlo k několika záhadným vraždám
 • Sněžný měsíc, Motto, 2019 – příběh odehrávající se v idylické krajině Beskyd, kam vstoupil byznys, který staré roubenky mění na hotely, což se neobejde bez několika vražd
 • Drak spí, Motto, 2020 – příběh z jihočeské vesnice, v němž zločin ze současnosti souvisí s děním před čtrnácti lety

Ostatní detektivní příběhy[editovat | editovat zdroj]

 • Lepší život – povídka ze souboru Praha noir (2016)

Příběhy o zvířatech a jejich majitelích[editovat | editovat zdroj]

 • Čekání na kocoura, Motto, 2012 – první nedetektivní kniha, 14 příběhů o mezilidských vztazích protkaných motivem lásky ke kočkám
 • Kocour z Montmartru, Motto, 2013 – pokračování Čekání na kocoura
 • Štěstí je zadarmo, Motto, 2016 – 11 příběhů o mezilidských vztazích, kde hlavní roli v příbězích o životních náhodách a prozřeních opět sehrávají vedle lidí také kočičí a psí hrdinové

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za prvotinu Kroky vraha v roce 2008 získala Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku. Stejné ocenění získala i v roce 2012 za svůj třetí detektivní román Dům na samotě.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KYŠA, Leoš. České seriály jsou továrny na příběhy. Scenárista "přežije" nejvýš dva roky. Hospodářské noviny (ihned.cz) [online]. 2010-04-29 [cit. 2014-10-24]. Dostupné online. 
 2. a b c MANDYS, Pavel. Klevisová, Michaela: Dům na samotě. iLiteratura.cz [online]. 2012-04-20 [cit. 2014-10-24]. Dostupné online. 
 3. KAFKA, Tomáš. Detektivka neumřela, díky střední třídě [online]. Lidové noviny, 2011-10-20 [cit. 2014-10-24]. Dostupné online. 
 4. CINGER, František. Jsem obdivovatelkou P. D. Jamesové [online]. Právo, 2004-08-14 [cit. 2014-10-24]. Dostupné online. 
 5. ŠIMEČKOVÁ, Marta. Michaela Klevisová: „Snažím se, aby moje knížky měly duši“ [online]. Vašeliteratura.cz, 2010-02-18 [cit. 2014-10-24]. Dostupné online. 
 6. Cena Jiřího Marka [online]. Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., 2014-01-01 [cit. 2014-10-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]