Schiermonnikoog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schiermonnikoog
satelitní snímek ostrova
satelitní snímek ostrova
Schiermonnikoog
Schiermonnikoog
StátNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schiermonnikoog (západofrísky Skiermûntseach) je nizozemský ostrov, patřící do Západofríských ostrovů. Administrativně patří k nizozemské provincii Frísko. Rozloha ostrova je 40,54 km², s přináležící plochou moře celkem 158,52 km². Na ostrově leží stejnojmenná obec a národní park.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o ostrově pochází z roku 1440. Nejstarším známým majitelem bylo cisterciácké opatství v Klaarkamp blízko Rinsumageast na pevnině. Ostrov měl tehdy prokazatelně jiný tvar a ležel severněji, mořskou činností se plochý písečný ostrov během staletí pozvolna přesouvá jihovýchodně. Během reformace, v roce 1580, přešel do majetku státu Frísko, který jej kolem roku 1640 prodal bohaté rodině Stachouwerů. Dalších tři sta let zůstal v soukromém vlastnictví. Kolem roku 1700 bylo na ostrově několik vesnic. Westerburen, největší z nich, podlehla postupujícímu moři a východně od něj byl založen Oosterburen, dnešní obec Schiermonnikoog. V roce 1859 Stachouwerovi prodali ostrov Johnu Erikovi Banckovi z Haagu. Ten začal písečné duny osazovat porosty kamýše, aby je stabilizoval a vybudoval pobřežní hráz. V roce 1878 od něj koupil ostrov německý šlechtic Hartwig Arthur van Bernstorff-Wehningen. Během druhé světové války byl ostrov okupován německými vojsky a opevněn jako součást Atlantického valu. Spojeneckými vojsky byl osvobozen až 11. června 1945 jako poslední území v Evropě. Po válce byl ostrov nizozemskou vládou zkonfiskován a stal se samostatnou obcí v rámci Fríska.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch. Většina ostrova, zejména východní část, je národním parkem s písečnými dunami. Hnízdí zde řada druhů ptáků, v době hnízdění je proto přístup omezen. Dopravu zajišťují trajekty z pevniny z města Lauwersoog, není dovolena přeprava aut. Běžným dopravním prostředkem po ostrově je jízdní kolo. Za odlivu je možno dojít na ostrov z pevniny pěšky po mořském dně.

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Na ostrov byl zasazen děj kriminálního románu Ostrov šedých mnichů z roku 2015 od Michaely Klevisové.[1] Název knihy vycházel z překladu slova „Schiermonnikoog“ – „schier“ je archaické označení šedé barvy odkazující na oděv cisterciáckých mnichů žijících na ostrově, „monnik“ znamená „mnich“ a „oog“ je jedno z pojmenování „ostrov“. Název Schiermonnikoog tak znamená ostrov šedých mnichů.[2][3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Večerní panorama
Večerní panorama

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CERMANOVÁ, Lucie. Ostrov šedých mnichů (Michaela Klevisová). Centrum DETEKTIVKY [online]. 2015-09-07 [cit. 2022-01-02]. Dostupné online. 
  2. Dutch destinations: get away from it all on the island of Schiermonnikoog. DutchNews.nl [online]. 2020-05-26 [cit. 2022-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Schiermonnikoog travel [online]. Lonely Planet [cit. 2022-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]