Michael Mästlin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portrét

Michael Mästlin, Maestlin, též Möstlin (30. září 1550, Göppingen20. října 1631, Tübingen) byl německý matematik a astronom.

Studoval v evangelické škole v Tübingenu teologii, matematiku a astronomii. V roce 1571 získal titul magistra a od roku 1576 byl jáhnem v Backnangu, kde si prohloubil své vědecké poznání. Od roku 1580 působil jako profesor na universitě v Heidelbergu a od roku 1583 na universitě v Tübingenu.

Mästlin byl zastáncem Koperníkových heliocentrických představ. Podle Koperníkova životopisu od Pierra Gassendi (1654) znal Koperníkovo životní dílo De Revolutionibus Orbium Coelestium a stal se jedním z jeho prvních zastánců.

Byl učitelem i přítelem Johanese Keplera, kterého seznámil s Koperníkovým heliocentrickým systémem sluneční soustavy.

Také mu bývá připisováno, že přesvědčil Galilea Galilee o svém učení, ačkoliv ho s Koperníkovým dílem dříve seznámil Christian Wursteisen z Basileje.

Jako první vypočítal hodnotu zlatého řezu – přibližně 0,6180340, o čemž napsal Keplerovi v roce 1597. Vedle Leonarda da Vinciho a Keplera bývá považován za jednoho z prvních, kteří vysvětlili popelavé světlo Měsíce (jako odraz slunečního světla Zemí). Také tvrdil, že komety (jako kometa z roku 1577) nejsou žádné sublunární ani atmosférické projevy.

V roce 1961 byl po něm pojmenován kráter na Měsíci.