Micha Josef Bin Gorion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Micha Josef Bin Gorion
Narození 7. srpna 1865
Medžybiž
Úmrtí 18. listopadu 1921 (ve věku 56 let)
Berlín
Místo pohřbení Jüdischer Friedhof Berlin-Weißensee
Povolání spisovatel, novinář a filosof
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ6907836
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Micha Josef Bin Gorion (7. srpna 1865 Medžybiž18. listopadu 1921 Berlín), rodným příjmením Berdyczewski, přepisováno též jako Berdichevsky, byl židovský filosof, spisovatel a esejista.[1]

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Hrob Michy Josefa Bin Goriona na židovském hřbitově v Berlíně

Vyrůstal v podolském městečku Dubova, kde jeho otec působil v místní chasidské komunitě jako rabín. Svá talmudická studia absolvoval v běloruském Voložinu, kde se seznámil se základy haskaly. Náboženské vzdělání jej však příliš neuspokojovalo, zato ho stále víc lákala touha po sekulárním vzdělání. V roce 1890 proto odcestoval do Vratislavi, kde začal na tamější univerzitě studovat filosofii.

Část studií absolvoval v Berlíně. Tam se později seznámil i se svou budoucí ženou Ráchel, s níž po svatbě v roce 1902 žil ve Vratislavi až do roku 1911. V tom období začala i jeho spisovatelská kariéra, v níž ho jeho žena podporovala i finančně. V roce 1911 se přestěhovali do Berlína.

Bin Gorion literárně tvořil ve třech jazycích: hebrejštině, jidiš a němčině. Zabýval se ideovými konflikty mezi moderními názory své doby a tradičním pohledem judaismu. Zkoumal židovské legendy, psal eseje týkající se judaismu a křesťanství, pořídil podrobné zápisy o životě ve štetlech své doby. Filosoficky ho ovlivňovaly především Schopenhauerovy a Nietzcheho názory.

Za jeho nejdůležitější literární počiny jsou považovány především tyto dva spisy:

  • Die Sagen der Juden zur Bibel (Židovské biblické legendy) – kniha obsahuje doplňující informace z rabínské literatury, jež se vztahují k tomu, o čem se Bible sice zmiňuje, ale co příliš neosvětluje a nerozvádí.
  • Der Born Judas (Z pramene Judy) – sbírka nejrůznějších lidových bájí, pověstí a vyprávění, jež se obsahu Bible dotýkají jen nepřímo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Micha Josef Berdyczewski. www.ithl.org.il [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]