Metro v Istanbulu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metro v Istanbulu
Délka sítě 95,3 km km
Počet linek 9 ( 5 v provozu)
Počet stanic 73
Datum otevření 16. září 2000
Parametry
Typ metra klasické metro
hluboko založené
Rozchod koleje 1435 mm
Přívod proudu ?
Vozy a zázemí
Nasazené typy vozů ?
Počet vozů ?
Depa ?
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metro v Istanbulu tvoří v současnosti jednu provozovanou podzemní linku (není-li započítáno lehké metro). Provozovatelem je společnost İstanbul Ulaşim A. Ş.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

První podzemní dráha[editovat | editovat zdroj]

Hlavní článek: Tünel

Přestože již v 19. století, krátce po londýnském metru, byl otevřen v Istanbulu první úsek podzemní dráhy (dnes známý jako Tünel), jednalo se pouze o velmi krátkou trasu se dvěma stanicemi a vozy taženými koňmi. Postavil ji Francouz Henri Gavand mezi lety 1867 a 1875; spojila dvě čtvrti na povrchu oddělené prudkým stoupáním. Roku 1910 byla trať elektrifikována a v roce 1939 znárodněna.

Moderní metro[editovat | editovat zdroj]

stanice Gayrettepe

Výstavba první linky metra v moderním stylu byla zahájena v roce 1991 a první úsek mezi stanicemi Taksim a 4 Levent byl, sice se zpožděními, ale nakonec přece jen, otevřen 16. září roku 2000. Ve všech stanicích byly umístěny eskalátory (celkem jich je 87) a také výtahy pro handicapované obyvatele Istanbulu. Vlaky, které jsou zde v provozu, jsou francouzské výroby od firmy GEC-Alstom. Tunely i stanice jsou hloubené. Stanice mají jednotný vzhled, byly ale použity rozdílné barvy k jejich odlišení. Celkem je dnes provozovaná linka dlouhá 8 km s šesti stanicemi, její výstavba stála 180 milionů USD. Nástupiště jsou dlouhá 180 m, rozchod kolejí je 1435 mm. Metro má podle svých plánů odolat zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy stupnice.

Další rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Linka metra se v letech 2005 a 2006 prodlužovala, a to jak jižním, tak i severním směrem. Na jihu vstoupí pod staré město a bude ukončena ve stanici Yenikapı, která se tak stane přestupní s trasou lehkého metra. Zlatý roh překoná po mostě, tento úsek má být podle plánů otevřen v roce 2008.

Na severu se linka prodlužuje o dvě stanice, konečnou se tak stane stanice Ayazağa. Tento úsek má být otevřen začátkem roku 2006.

V roce 2017 je ve stavbě 71 stanic a 4 linky.

Stanice v provozu[editovat | editovat zdroj]

Metro v Istanbulu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]