Metoda Michela Thomase

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Metoda Michela Thomase je originální metoda rozvinutá Michelem Thomasem pro výuku jazyků. Thomas tvrdil, že jeho studenti budou v konverzaci relativně zdatní již po několika dnech studia.

Thomas byl najat Raquel Welchovou, Barbrou Streisand, Emmou Thompson, Woody Allenem a Grace Kellyovou. Metoda se dostala do popředí poprvé v Británii, poté co byl odvysílán dokument televize BBC „The Language master“, ve kterém Thomas učil francouzštinu šestici studentů po pět dní v Londýně v roce 1997.[1] Jako výsledek zájmu vyvolaný tímto dokumentem, britské vydavatelství Hodder & Stoughton pověřilo Thomase, aby vytvořil komerční verzi svých kursů.[2]

Metoda[editovat | editovat zdroj]

V této metodě učitel vyzve studenty, aby si nezapisovali poznámky a zdrželi se vědomých pokusů o zapamatování a prohlašuje, že učitel přejímá plnou odpovědnost za jejich učení. Thomas tvrdil, že udržení uvolněných studentů, soustředěných a vybuzených pocitem zvyšujícího se úspěchu je klíčové pro jeho metodu. Dalším je odstranění stresu a úzkosti, které spojoval s tradičními metodami. Když byla Margaret Thompson, ředitelka školy, ve které byl dokument filmován, dotazována pro dokument The Language Master, poznamenala, že obecně se učitelé "snaží získat pozornost svých žáků tím, že najdou zajímavý materiál, který by měl mít souvislost s jejich zájmy, ale to, co mně ukázal Michel Thomas je to, že samotný proces učení studenty motivuje, nikoliv použitý materiál“.

Učitel nejprve předloží krátká slova a fráze v novém jazyce. Student je poté požádán „jak byste řekl?" o větu v novém jazyce, kdy se začíná s triviálními a jednoduchými větami a postupně se přechází k složitějším konstrukcím. Fráze jsou vybrány jako obecné stavební kameny vyjádření myšlenek. Když student správně odpoví, učitel zopakuje celou frázi se správnou výslovností. Když je odpověď špatná, učitel pomůže studentovi porozumět jeho chybě a napravit ji. Nejdůležitější slova a fráze jsou opakovaně přezkušovány během kurzu. Tato metoda netrvá na přesné perfektní výslovnosti od začátku, místo toho poskytuje postupnou zpětnou vazbu a neustálé zlepšení procesem vytvarování studentových odpovědí během těchto opakování. V kurzech nahraných samotným Michelem Thomasem (španělština, francouzština, italština, němčina), se učení soustřeďuje na časování sloves a na použití modálních sloves. Slovník použitý v kurzu je docela malý a jsou preferována „gramatická slova“, tedy ta, která slouží k vyjadřování vztahů mezi ostatními slovy ve větě. Gramatická pravidla jsou zavedena postupně a vyhýbá se obecně gramatické terminologii. Takto kurs vytváří rychle komplexní věty a zaměřuje se na schopnost přeložit věty jako: „Chci vědět, proč to pro mě teď nemáte, protože je to pro mě velmi důležité a potřebuji to“, zatímco se vyhýbá většině slovníku a zafixovaným frázím, používaným ve většině hlavních metod. Thomas například nevyučuje počítání, či dny v týdnu. Důležitou součástí je, že Thomas často využívá podobností mezi slovy v mateřském a novém jazyce, kde dává klíče, jakým způsobem je možné je transformovat. Například koncovka „tion“ v angličtině je na pár výjimek totožná s „zione“ v italštině a „ce“ v češtině. Takto si student pomocí této transformace rychle rozšíří slovník: „situation“ „situazione“ „situace“, kdy význam zůstává stejný či velice podobný.

Nahrávky Michela Thomase[editovat | editovat zdroj]

Vydavatelství Hodder and Stoughton vydalo originální nahrávky s Michelem Thomasem a několik dalších jazyků nahraných s dalšími učiteli. Tyto nahrávky jsou záznamem vyučování se dvěma studenty (jeden muž a jedna žena). Posluchač je vyzván, aby pozastavil nahrávku a aby nahlas odpověděl na otázku položenou Michelem Thomasem. Tyto záznamy jsou rozděleny na úvodní kurs, pokročilejší kurs a na slovní zásobu.

Další nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Harold David Goodman studoval u Michela Thomase od roku 1995 až do roku 2005 a je údajně jedinou známou osobou, která byla vyučována této metodě. Po smrti Michela Thomase, Hodder and Stoughton použili znalostí Harolda Goodmana, aby vytvořili další kursy, než ty, které zanechal Michel Thomas. V průběhu osmi let se prodalo kolem jednoho miliónu kopií těchto nahrávek.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michel_Thomas_Method na anglické Wikipedii.

  1. British Film Institute Film & TV Database Language master,[nedostupný zdroj]
  2. Campbell, Sophie (February 5, 2005) Now-repeat-after-me....
  3. shrnutí k publikaci knihy Dr. Jonathan Solity: The Learning Revolution Hodder and Stoughton[nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]