Meraviglia-Crivelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Meraviglia-Crivelliové
Erb hraběcího rodu Meraviglia-Crivelliů
ZeměLombardieLombardie Lombardie, České královstvíČeské království České království, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Titulyhrabata
Větve roduMeraviglia, Meraviglia-Crivelli, Mantegazza-Meraviglia
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Meraviglia-Crivelliové jsou šlechtický rod severoitalského původu z Lombardie, působící v Itálii, v Čechách, na Moravě a v Rakousku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ milánského rodu Meravigliů lze vysledovat až do roku 1258, kdy je zmíněn Albert de Mirabilis a jeho syn Uhizolo, u nichž začíná nepřerušená rodová linie. Jeho potomci Alberto a Simone v první polovině 14. století založili dvě linie. Pra-pravnuk v linii Simona Mirabilise, Stefano, se 24. července 1563 oženil s Lucretií Crivellovou, dcerou Batisty Crivelliho. Skrze ni se k Lucretiinu vnukovi Filippu Franzescu Crivelli-Maravigliovi jako dědictví dostal svěřenský majetek rodiny Crivelliových, včetně Castellanzy poblíž Milána.

Jeho syn Giovanni Stefano (Jan Štěpán / Johann Stephan), ženatý s Annou Theresií Malteniovou, se psal jako „Meraviglia-Crivelli“. Jan Štěpán sloužil jako c.k. komorník, podplukovník a generální adjutant v Miláně. 23. října 1761 byl povýšen do hodnosti dědičného hraběte v Rakousku a téhož roku nadaná také českým inkolátem.

V roce 1758 se oženil s Marií Annou, říšskou hraběnkou Mollardovou, která do manželství přinesla panství Gumpendorf u Vídně, Oplavan na Moravě a Olešnou u Rakovníka. Tento majetek zdědil jejich syn Antonín Meraviglia-Crivelli.

Významní příslušníci[editovat | editovat zdroj]

Česká linie[editovat | editovat zdroj]

Italské linie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Petr Mašek, Šlechtické rody..., 2008, s. 630
  2. ): J. Siebmacher’s grosses und allgemeines Wappenbuch, Band IV. Böhmische Adel. Bearbeitet von Rudolf Johann Graf Meraviglia - Crivelli. Nürnberg 1886

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MAŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé Hory až po současnost. Díl I. A-M. Praha: Argo, 2008. ISBN 978-80-257-0027-3. S. 630.