Merano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox sídla světa Merano je italské lázeňské město v provincii Bolzano. Nachází se v údolí Adige na rozhraní Ötztalských Alp, Ortles a Sarntalských Alp. V Meranu žije 37 tisíc obyvatel a je tak druhým největším městem provincie Bolzano.

Historie

Původně na tomto místě býval římský vojenský tábor ležící na důležité křižovatce obchodních a vojenských cest do Reschenského průsmyku a Brennerského průsmyku. Dnešní město bylo založeno v 9. století. Ve 12. století tu byl založen hrad a od 19. století zde fungují lázně na léčbu plicních chorob. Ve 14. - 15. století bylo Merano hlavním městem celého Tyrolska.[1]

Lázně

Lázeňský dům v Meranu

Lázně v Meranu se nacházejí v krásném přírodním parku. K dispozici tu jsou studené minerální, radioaktivní nebo fluóridové prameny prýštící z hory San Vigilio. Léčí se zde respirační, srdeční a gynekologické choroby, záněty a bolesti. Léčebné kúry zahrnují různé koupele, bahno, inhalace, masáže, saunu či solárium.

Památky

V historickém centru jsou dochovány měšťanské domy ze 14. století. Dominantou Merana je hrad Castel Trautmannsdorf, ve kterém se nachází muzeum. Další zajímavostí je zámek Catello Principesco, který byl od 16. století letním sídlem císaře. Z církevních památek je nejvýznamnější gotická katedrála San Nicolò.

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Merano, s. 63. 

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Merano na Wikimedia Commons

    • Lokální šablona odkazuje na jinou kategorii Commons než přiřazená položka Wikidat: