Mehmet Shehu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mehmet Shehu
1967-01 1966年阿尔巴尼亚穆罕默德·谢胡 Mehmet Ismail Shehu.jpg
Stranická příslušnost
Členství Partia e Punës e Shqipërisë

Narození 10. ledna 1913
Çorrush
Úmrtí 17. prosince 1981 (ve věku 68 let)
Tirana
Národnost Albánci
Choť Fiqirete Shehu
Děti Bashkim Shehu
Alma mater Nunziatella military academy
Profese politik
Náboženství ateismus
Podpis Mehmet Shehu, podpis
Commons Mehmet Shehu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mehmet Shehu (10. ledna 1913, Çorrush, Albánie17. prosince 1981, Tirana, Albánie) byl albánský komunistický politik, bývalý albánský premiér v letech 19541981 a účastník albánského partyzánského boje za druhé světové války.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Shehu studoval v Tiraně; svá studia zde dokončil v roce 1932. Poté, co vystudoval, však nemohl najít v Albánii uplatnění, a tak se odstěhoval do Itálie, kde získal stipendium na Vojenské akademii v Neapoli. Za své komunistické postoje však byl ze školy v roce 1936 vyloučen. Poté odešel do Španělska bojovat v tamní občanské válce. Stal se členem španělské komunistické strany. Po roce 1939 byl Shehu zatčen ve Francii.

Shehu byl během partyzánského boje vynikajícím stratégem, díky němuž dokázali partyzáni dostat na svojí stranu značné množství albánského obyvatelstva. Díky tomu se velmi rychle dostal v albánské komunistické straně do vysokých pozic. Od roku 1943 byl Shehu členem Ústředního výboru PPSH. Od konce druhé světové války, kdy Albánská strana práce v zemi převzala moc, byl Shehu blízkým spolupracovníkem Envera Hodži. Po dlouhou dobu existence komunistické Albánie byl Shehu druhým nejmocnějším mužem v zemi právě po Enveru Hodžovi. Byl také považován za Hodžova pravděpodobného následníka.[1] Kromě své pozice předsedy Rady ministrů (tj. de facto premiéra[zdroj?]), byl Shehu také ministrem vnitra, a ovládal tajnou policii Sigurimi.[2] Spolu s Hodžou připravoval Shehu spojenectví Albánie s Čínskou lidovou republikou, které se odehrávalo v 60. a 70. letech 20. století.

Po jeho smrti byl označen Hodžovým režimem za zrádce národa a jeho příbuzní, včetně rodiny, byli pozatýkáni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VICKERS, Miranda. The Albanians: A modern history. [s.l.]: I. B. Tauris, 2001. 652 s. S. 207. (angličtina) 
  2. VICKERS, Miranda. The Albanians: A modern history. [s.l.]: I. B. Tauris, 2001. 652 s. S. 208. (angličtina)