Sigurimi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sigurimi, celým názvem Drejtoria e Sigurimit të Shtetit, což lze do češtiny přeložit jako Ředitelství státní bezpečnosti, byla tajná policie v komunistické Albánii. Sigurimi existovala v letech 19431991.

Sigurimi byla zřízena již za druhé světové války jako nástroj komunistických partyzánů proti dalším, konkurenčním odbojovým skupinám, a to pod názvem Výzvědná služba národně-osvobozenecké armády. V roce 1944 bylo zřízeno Ředitelství pro lidovou bezpečnost pod vedením Haxhi Lleshiho. V té době pro organizaci pracovalo okolo pěti tisíc lidí.

Metody její práce byly značně podobné s dalšími tajnými policiemi v zemích Východního bloku. Nezabývala se příliš kriminální činností, jako spíš politickými aktivitami. Sigurimi sloužila často pro likvidaci opozice uvnitř vedení Albánské strany práce; ve své době byla zodpovědná za likvidaci až 170 členů tehdejšího Politbyra a Ústředního výboru komunistické strany. Připravovala také incidenty na hranicích s Jugoslávií (na přelomu 40. a 50. let) a Řeckem; stejně jako likvidace albánských emigrantů v první polovině 50. let.[zdroj?] Měla velmi hustou síť informátorů, která znemožňovala existenci jakéhokoliv hnutí odporu proti albánskému komunistickému režimu.[1] Přítomna byla rovněž i v albánských pracovních táborech, nebo věznicích.[1]

Sama Sigurimi měla zhruba pět tisíc uniformovaných příslušníků a dva a půl tisíce členů v albánské armádě.

V roce 1991 byla rozpuštěna a nahrazena Národní výzvědnou službou (SHIK).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b VICKERS, Miranda. The Albanians: A modern history. [s.l.]: I. B. Tauris, 2001. 652 s. S. 189. (angličtina) 
  2. Historie albánské výzvědné služby na stránkách SHIK (albánsky). www.shish.gov.al [online]. [cit. 2016-05-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-05.