Medaka japonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMedaka japonská
alternativní popis obrázku chybí
Medaka japonská
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádjehlotvární (Beloniformes)
Čeleďmedakovití (Adrianichthyidae)
Rodmedaka (Oryzias)
Binomické jméno
Oryzias latipes
(Temminck & Schlegel, 1846)
Synonyma
 • Aplocheilus latipes
 • Oryzias latipes latipes
 • Poecilia latipes
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medaka japonská (Oryzias latipes) nazývaná také japonská rýžová ryba nebo rýžovka je drobná paprskoploutvá ryba z čeledi medakovití. Často se vyskytuje v rýžových polích, rodové jméno Oryzias je odvozené od rodového jména rýže, Oryza.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zbarvení v přírodě je krémově bílé či nažloutlé, ale byly vyšlechtěny i okrasné formy různých barev. Hřbetní ploutev má 6–7 měkkých paprsků, řitní ploutev má 15–21 měkkých paprsků. Dorůstají délky až 4 cm. V zajetí se dožívají dvou let a ve volné přírodě 3 až 4 roky.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pochází z východoasijských zemí, především z Japonska, Koreji, Tchaj-wanu a Číny. Byla zavlečena do mnoha zemí jako je USA, Kuba, Kazachstán, Turkmenistán, Írán nebo Rusko. [2]

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Medaka je bentopelagická ryba žijící v subtropických sladkých i brakických vodách. Medaka přežívá v širokém rozmezí teplot vody (3–42 ° C nebo 37–108 ° F), přičemž dává přednost teplotě vody 15–28 ° C (59–82 ° F) [3]. Dospělí se vyskytují v rybnících, močálech a bažinách, rýžových polích a malých tocích plání. Dávají přednost pomalým proudům. Obývají hlavně vody nížin a brakické vody, ale také je známo, že obývají přílivové nádrže pobřeží některých regionů v Japonsku a Koreji, moře bývá využíváno při migraci do nových sladkovodních stanovišť. Vydrží široký rozsah slanosti i teplot.[4] Pro umělý akvakulturní chov může být zředěná mořská voda lepší než sladká voda a doporučuje se použití vyváženého solného roztoku, pokud se ukáže, že voda z vodovodu je nevhodná. Její chov v akváriu je snadný.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Medaka je všežravá. Ve volné přírodě se živí například brouky, larvami komárů nebo žábronožkami, v akváriích se jim dává umělé suché krmivo jako jsou granule, vločky nebo prášek. Larvám se podávají trepky nebo žábronožky.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Medaka se stává pohlavně dospělou ve věku kolem 2–3 měsíců. Pokud jsou ryby dobře krmeny, dospívají dříve. Denní tření může být vyvoláno po celý rok za vhodných podmínek po dobu až 3 měsíců. Proto, aby se třely denně, by měla být fotoperioda udržována na 14 hodin světla s vysokou intenzitou (více než 150 luxů) a 10 hodin tmy. I slepé medaky by mohly plodit za vhodných podmínek. Optimální teplota vody pro rozmnožování je 26–28 ° C. Medaka se vůbec nerozmnožuje při teplotách pod 10° C.[5]

Počet jiker závisí na velikosti těla, zdraví a nutričních podmínkách samice, ale obvykle samice plodí 20–40 vajec denně. Udržování dospělých ryb při příliš vysoké hustotě zabraňuje jejich tření. Pokud je v nádrži chován více než jeden samec, pak se navzájem ruší při páření, což má za následek snížení úspěšnosti oplození. I poté, co ryby dosáhly  dospělosti, se někdy nepáří kvůli tomu, že si „nesedly“ se svým protějškem. V takovém případě je vhodné partnery vyměnit, aby se vyvolalo tření.

Samec zpočátku těsně následuje samici, a pokud samice neunikne, samec k ní připlave šikmo dolů a pak se na několik sekund zastaví. Samec následně rychle plave v kruhovém vzoru před samicí. Samec pak drží samici v hřbetních a análních ploutvích a přibližuje se svou kloakou ke kloace samice a po krátkém klesání ve vodě nastává oplození vajíček. Jikry se slepují přes chlupaté filamenty a na několik hodin se připojují k břichu samice, poté klesnou ke dnu. [5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Sociální význam v Japonsku a akvaristika[editovat | editovat zdroj]

Medaka byla po staletí chována jako okrasná ryba v Japonsku. Medaky jsou tradičně celoročně chovány v keramických a kamenných mísách, kde se musí vyrovnat s vysokými letními teplotami i zimním zamrznutím hladiny takových nádob. V posledních letech si medaka získává další popularitu i jinde ve světě, některá vzácnější plemena mají hodnotu přes 1 milion jenů (více než 200 000 Kč) - ačkoli nejběžnější variety (jako himedaka) lze zakoupit za přibližně 50 jenů na rybu.[6] V současné době je zdokumentováno a chováno asi 456 komerčních kmenů. [7] Medaka není chována pouze pro okrasu, ale je také využívána ve vzdělávání; Třídy japonských základních škol často medaky rozmnožují, aby studentům poskytly zkušenosti s péčí o živé organismy z první ruky a aby podpořily širší uznání životních cyklů zvířat. Medaky jsou vhodné k výzkumu díky krátkým generačním dobám a své přizpůsobivosti, díky průhledným vajíčkům jsou ideální pro pozorování.

Vědecký a lékařský výzkum[editovat | editovat zdroj]

Pro svou drobnou velikost, snadný chov v akváriu a vysokou plodnost se medaka japonská stala významným modelovým organismem v genetice, embryologii a toxikologii.[8] Jako u mnoha jiných druhů akvarijních ryb, existují také transgenní formy, které jsou v EU zakázány. Roku 1994 byly medaky japonské raketoplánem Columbia (STS-65) vyneseny na oběžnou dráhu a staly se prvními obratlovci rozmnožujícími se na oběžné dráze a v prostředí mikrogravitace.[9]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.2. 4. září 2021. Dostupné online. [cit. 2021-10-04]
 2. Japanese Medaka (Oryzias latipes) Ecological Risk Screening Summary. U.S. Fish and Wildlife Service. 2011-05-07, s. 14. Dostupné online. 
 3. SHIMA, Akihiro; MITANI, Hiroshi. Medaka as a research organism: past, present and future. Mechanisms of Development. 2004-07-01, s. 599–604. ISSN 0925-4773. DOI 10.1016/j.mod.2004.03.011. (anglicky) 
 4. Oryzias latipes summary page. FishBase [online]. [cit. 2019-04-19]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. a b KINOSHITA, Masato; MURATA, Kenji; NARUSE, Kiyoshi. Medaka: Biology, Management, and Experimental Protocols. [s.l.]: John Wiley & Sons, 2009. ISBN 9780813808710. 
 6. 100万円の値がついた「高級メダカ」とは!?人気急上昇中、希少なメダカを一挙公開 [online]. [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. (japonsky) 
 7. 改良メダカ年表 - めだかの館 [online]. [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. (japonsky) 
 8. BERRA, Tim M. Freshwater Fish Distribution. Chicago: The University of Chicago Press, 2007. Dostupné online. ISBN 0-226-04442-4. S. 311-314. (anglicky) 
 9. NIIHORI, Maki, et al. Development and Swimming Behavior of Medaka Fry in a Spaceflight aboard the Space Shuttle Columbia (STS-107). Zoological Science. 2004, roč. 21, čís. 9, s. 923–931. ISSN 0289-0003. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]