Medaka japonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMedaka japonská
alternativní popis obrázku chybí
Medaka japonská
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád jehlotvární (Beloniformes)
Čeleď medakovití (Adrianichthyidae)
Rod medaka (Oryzias)
Binomické jméno
Oryzias latipes
(Temminck & Schlegel, 1846)
Synonyma
  • Aplocheilus latipes
  • Oryzias latipes latipes
  • Poecilia latipes
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medaka japonská (Oryzias latipes) je drobná paprskoploutvá ryba z čeledi medakovití. Často se vyskytuje v rýžových polích, rodové jméno Oryzias je odvozené od rodového jména rýže, Oryza.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zbarvení je krémově bílé či nažloutlé nebo oranžové, ale byly vyvinuty i jasně žluté, červené nebo zelené transgenní formy, které jsou však v EU zakázány. Hřbetní ploutev má 6–7 měkkých paprsků, řitní ploutev má 15–21 měkkých paprsků. Dorůstají délky až 4 cm. V zajetí se dožívají dvou let a ve volné přírodě 3 až 4 roky.

Existuje fluorescenční okrasná forma, která je geneticky modifikovaná tak, že se fluorescenční protein extrahovaný z medúzy připojí k DNA ryby ještě v embryonálním stádiu.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pochází z východoasijských zemí, především z Japonska, Koreji, Tchaj-wanu a Číny. Byla zavlečena do mnoha zemí jako je USA, Kuba, Kazachstán, Turkmenistán, Írán nebo Rusko.[2]

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Medaka je bentopelagická ryba žijící v subtropických sladkých a brakických vodách v teplotním rozmezí 18–24 °C. Dospělí se vyskytují v rybnících, močálech, rýžových polích a malých tocích plání. Dávají přednost pomalým proudům. Obývají hlavně vody nížin a brakické vody, ale také je známo, že obývají přílivové nádrže pobřeží některých regionů v Japonsku a Koreji. Vydrží široký rozsah slanosti.[3] Pro akvakulturní chov je zředěná mořská voda lepší než sladká voda a doporučuje se použití vyváženého solného roztoku, pokud se ukáže, že voda z vodovodu je nevhodná. Její chov v akváriu je snadný.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Medaka je všežravá. Ve volné přírodě se živí například brouky nebo žábronožkami, v akváriích se jim dává umělé suché krmivo jako jsou granule, vločky nebo prášek. Larvám se dávají trepky nebo žábronožky.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Medaka se stává pohlavně dospělou ve věku kolem 2–3 měsíců. Pokud jsou ryby dobře krmeny, zrají dříve. Denní tření může být vyvoláno po celý rok za vhodných podmínek po dobu až 3 měsíců. Proto, aby se třely denně, by měla být fotoperioda udržována na 14 hodin světla s vysokou intenzitou (více než 150 luxů) a 10 hodin tmy. I slepé medaky by mohly plodit za vhodných podmínek. Optimální teplota vody pro rozmnožování je 26–28 ° C. Medaka se vůbec nerozmnožuje při teplotách pod 10° C.[4]

Počet jiker závisí na velikosti těla, zdraví a nutričních podmínkách samice, ale obvykle samice plodí 20–40 vajec denně. Udržování dospělých ryb při příliš vysoké hustotě zabraňuje jejich tření. Pokud je v nádrži chován více než jeden samec, pak se navzájem ruší při páření, což má za následek snížení úspěšnosti oplození. I poté, co ryby dosáhly  dospělosti, se někdy nepáří kvůli tomu, že si „nesedly“ se svým protějškem. V takovém případě je vhodné partnery vyměnit, aby se vyvolalo tření.

Samec zpočátku těsně následuje samici, a pokud samice neunikne, samec k ní připlave šikmo dolů a pak se na několik sekund zastaví. Samec následně rychle plave v kruhovém vzoru před samicí. Samec pak drží samici v hřbetních a análních ploutvích a přibližuje se svou kloakou ke kloace samice a po krátkém klesání ve vodě nastává oplození vajíček. Jikry se slepují přes chlupaté filamenty a na několik hodin se připojují k břichu samice, poté klesnou ke dnu. [4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Pro svou drobnou velikost, snadný chov v akváriu a vysokou plodnost se medaka japonská stala významným modelovým organismem v genetice, embryologii a toxikologii.[5] Roku 1994 byly medaky japonské raketoplánem Columbia (STS-65) vyneseny na oběžnou dráhu a staly se prvními obratlovci rozmnožujícími se na oběžné dráze a v prostředí mikrogravitace.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]
  2. a b Seriously Fish [online]. [cit. 2019-04-19]. Dostupné online. 
  3. Oryzias latipes summary page. FishBase [online]. [cit. 2019-04-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b KINOSHITA, Masato; MURATA, Kenji; NARUSE, Kiyoshi. Medaka: Biology, Management, and Experimental Protocols. [s.l.]: John Wiley & Sons, 2009. ISBN 9780813808710. 
  5. BERRA, Tim M. Freshwater Fish Distribution. Chicago: The University of Chicago Press, 2007. ISBN 0-226-04442-4. S. 311-314. (anglicky) 
  6. NIIHORI, Maki, et al. Development and Swimming Behavior of Medaka Fry in a Spaceflight aboard the Space Shuttle Columbia (STS-107). Zoological Science. 2004, roč. 21, čís. 9, s. 923-931. ISSN 0289-0003. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]