Matylda ze Žleb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Matylda ze Žleb
Narození13. století
Úmrtí1327
ChoťJindřich z Lichtenburka
DětiVáclav Žlebský z Lichtenburka
Smil III. z Lichtenburka
Čeněk Žlebský z Ronovce
PříbuzníHynek Krušina I. z Lichtenburka (nevlastní syn)
Hynek Žlebský z Lichtenburka a neznámá jeptiška v Pohledu (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pečeť Matyldina syna Václava Žlebského z Lichtenburka

Matylda ze Žleb († mezi 6. červnem a 7. prosincem 1327)[1] byla česká šlechtična, manželka předního českého šlechtice Jindřicha z Lichtenburka a poručnice svého nezletilého vnuka Hynka Žlebského z Lichtenburka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Matyldin původ je neznámý. Stala se druhou manželkou předního českého šlechtice Jindřicha z Lichtenburka, kterému porodila syny Smila III. z Lichtenburka, Václava Žlebského z Lichtenburka a Čeňka Žlebského z Ronovce. Byla výrazně mladší než její muž a přežila ho o 31 let. V pramenech se Matylda poprvé objevila až 18 let po smrti svého manžela roku 1314, poté co zemřeli všichni tři její synové. Potomky z nich zanechal pouze Václav, a to syna Hynka. Protože Hynek v době otcovy smrti ještě nebyl zletilý, správy rodových statků se ujala jeho babička Matylda. Mezi tyto statky patřila území v Dolním Poohří s hradem Klapým (dnešní Hazmburk) a majetky na Havlíčkobrodsku s hrady Žleby a Ronovcem. Matylda se vyznamenala jako velmi energická žena, o čemž svědčí její táhlý spor s pohledským klášterem o patronátní právo v Puchperku. Svému vnukovi po dobu jeho dětství zároveň dokázala udržet celé dědictví v původním rozsahu. Pro pečetění Matylda používala pečetidlo svého zesnulého syna Václava. Zemřela v roce 1327.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. URBAN, Jan. Lichtenburkové: vzestupy a pády jednoho panského rodu. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003. 585 s. ISBN 80-7106-579-X. S. 195, 446. 
  2. Lichtenburkové, s. 118, 195.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek XII. Čáslavsko. Praha: František Šimáček, 1900. 378 s. Dostupné online. 
  • URBAN, Jan. Lichtenburkové: vzestupy a pády jednoho panského rodu. Praha: Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-579-X. 
  • BLÁHOVÁ, Marie. Dějiny panství Žleby (od počátku do roku 1634). Hradec Králové, 2015. 117 s. Diplomová práce. Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Zdeněk Beran. Dostupné online.