Přeskočit na obsah

Matyáš Blažek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Matyáš Blažek
Matyáš Blažek
Matyáš Blažek
Rodné jménoMatěj Blažek
Narození17. února 1844
Hrdějovice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí11. září 1896 (ve věku 52 let)
Brno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Alma materUniverzita Karlova
Povoláníjazykovědec, pedagog, spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matyáš Blažek, dobově psán Matiáš Blažek[1], narozen jako Matěj Blažek (17. února 1844 Hrdějovice[2]11. září 1896 Brno[3]), byl český jazykovědec, pedagog a spisovatel v oboru české mluvnice, stylistiky a dějin české literatury.

Matyáš Blažek se narodil v Hrdějovicích č. 5 jako Matěj Blažek. Jeho otec Jakub byl místní sedlák, matka Marie, rozená Šiklová, pocházela z Chlumce č. 15, severně od Hluboké nad Vltavou. Vystudoval gymnázium v Jindřichově Hradci, ve studiu pokračoval na Filosofické fakultě v pražském Klementinu, po absolvování univerzity v roce 1867 působil jako vychovatel, od roku 1869 jako suplující profesor na biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích, kde vyučoval češtinu, němčinu a zeměpis. Jeho žák František Hladký, pozdější ředitel reálného gymnázia v Jičíně, na něj vzpomínal: „Vyučování jeho se mi dosti líbilo, ale neměl jsem ho tuze rád pro jeho despotické a drsné chování. Pocházel z okolí Budějovic a bylo v něm kus venkovského furianta i lišáka zároveň.“[4]

Dne 24. ledna 1871 se Matyáš Blažek v Českých Budějovicích oženil s Františkou Černayovou, rodačkou z Mladé Vožice. V katedrále svatého Mikuláše je oddal Blažkův kolega z gymnázia, katecheta Matěj Procházka.[5] Z Českých Budějovic odešel Matyáš Blažek v roce 1872 vyučovat na gymnázium do Rokycan, v roce 1875 se stal profesorem c. k. ústavu učitelského v Brně.

Zemřel v Pekařské ulici č. 37 v Brně na rakovinu jícnu. Pohřben byl na Vyšehradském hřbitově.

Jeho synem byl hudební historik Vlastimil Blažek (1878–1950).

Byl autorem několika učebnic češtiny. Spolu s Františkem Bartošem vytvořil Mluvnici jazyka českého pro školy střední a ústavy učitelské,[6] ve své době vlivné učebnice, která se dočkala řady vydání.

  1. Mluvnice jazyka českého pro školy střední a ústavy učitelské. Díl druhý Skladba, sepsali Matiáš Blažek a František Bartoš, 4., přehlédnuté vyd. — V Brně : Tiskem a nákladem Karla Winikera, 1883
  2. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Hosín
  3. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnosti při kostele u Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Brně
  4. In: Šedesát let Jirsíkova gymnázia. České Budějovice: [s.n.], 1928. S. 63.
  5. SBÍRKA MATRIK JIHOČESKÉHO KRAJE 1587-1930 (1952) [online]. SOA v Třeboni - oddělení Třeboň. Dostupné online. 
  6. Mluvnice jazyka českého [online]. Karel Winkler. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]