Martin Freeman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Martin Freeman
alt =
Rodné jméno Martin John Christopher Freeman
Narození 8. září 1971 (43 let)
Spojené království Aldershot, Hampshire
Aktivní roky 1997-
Manžel/ka Amanda Abbington
Významné role John Watson v Sherlock
Bilbo Pytlík v Hobitovi
Cena Emmy
Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu ve vedlejší roli
2014 - Sherlock

Martin John Christopher Freeman (* 8. září 1971) je britský herec, který se narodil v hampshirském Aldershotu. Byl nejmladší z pěti dětí Geoffreyho a Philomeny Freemanových. Již v deseti letech přišel o oba rodiče, a tak se o něj začala starat nová rodina. Navštěvoval salesiánskou školu v Chertsey. V 15 letech začal navštěvovat dramatický kroužek, což naznačilo, jakým směrem se bude ubírat jeho další studium. V 17 letech proto přestoupil na londýnskou "Central school of speech and drama".

Po vystudování školy začal Martin Freeman hrát v divadle, v televizních seriálech i ve filmech. Jeho první filmová role byla v krátkometrážním snímku I just want to kiss you. Poté si zahrál v úspěšných seriálech Black Books a v britském seriálu Kancl, kde hrál jednu z hlavních rolí - Tima Canterburyho. V roce 2002 hrál ve filmu Sachy Baron Cohena "Ali G Indahouse". O rok později se nezapomenutelným způsobem zhostil role stydlivého herce intimních scén v romantickém filmu "Láska nebeská". Rok 2005 mu přinesl do té doby jeho neznámější roli, a to Arthura Denta ve filmu Stopařův průvodce po Galaxii. Zlomovou rolí, která ho zapsala do podvědomí fanoušků a přinesla mu věhlas, ale získal až v roce 2010. Tehdy získal roli doktora Johna Watsona v dnes již kultovním seriálu Sherlock z produkce BBC. V roce 2012 byl obsazen do role Bilba Pytlíka z trilogie "Hobit" Petera Jacksona. Není tajemstvím, že byl vybrán na základě svého výkonu v seriálu Sherlock Po prvním a druhém díle s názvem Hobit: Neočekávaná cesta a Hobit: Šmakova dračí poušť kritici nešetří chválou na jeho hlavu. V roce 2014 Martina uvidíme ve třetím a posledním dílu trilogie Hobit, a to ve filmu "Hobit: Bitva pěti armád", nebo v krimi seriálu "Fargo".

V roce 2000 se seznámil se svou nynější partnerkou, herečkou Amandou Abbington, se kterou má v současnosti syna a dceru. Martin Freeman je věřící katolík a vegetarián. V roce 2011 vyhrál cenu BAFTA za nejlepší výkon ve vedlejší roli za výkon v seriálu "Sherlock". V roce 2013 získal cenu MTV pro nejlepšího hlavního hrdinu za ztvárnění Bilba Pytlíka v "Hobitovi".

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]