Martin Eberhard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martin Eberhard
Martin Eberhard (2006)
Martin Eberhard (2006)
Narození15. května 1960 (61 let)
Berkeley
Alma materIllinoiská univerzita v Urbana-Champaign
York Community High School
Povolánípodnikatel a inženýr
Znám jakoSpoluzakladatel společnosti Tesla | Ředitel výzkumu v SF Motors
Funkcechief executive officer (Tesla Motors; 2002–2007)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martin Forest Eberhard (* 15 května 1960 Berkeley) je americký inženýr a manažer. Spolu s Marcem Tarpenningem založili společnost Tesla, Inc. (tehdy Tesla Motors) a do roku 2008 působil jako její první generální ředitel.[1][2] Na jeho místo poté nastoupil Elon Musk.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Raná kariéra[editovat | editovat zdroj]

Eberhard započal svou kariéru jako elektroinženýr ve společnosti Wyse Technology, kde jako svůj první produkt navrhl počítačový terminál WY-30 ASCII. Později Eberhard spoluzaložil a založil začínající společnosti Network Computing Devices, Inc. (která vyráběla síťové terminály založené na softwaru X Window) a NuvoMedia, která vytvořila v roce 1998 jednu z prvních čteček elektronických knih, Rocket eBook.

Tesla Motors[editovat | editovat zdroj]

Eberhardův zájem o sportovní vozy, závislost na dovozu ropy a globální oteplování ho přivedly k založení první automobilové společnosti v Silicon Valley, která vyrobila prototyp elektrického sportovního automobilu s názvem AC Propulsion tzero. V roce 2003 Eberhard spoluzaložil s Marcem Tarpenningem společnost Tesla Motors, která se zabývá elektromobily a sídlí v San Carlos v Kalifornii a stal se jejím prvním generálním ředitelem. Eberhard řídí druhý vůz Tesla Motors zakladatelské řady Roadster, což je první řada modelu Tesla Roadster z roku 2008. Tesla Roadster je bateriový elektrický sportovní vůz s rychlostí až 393 km/h.

Dne 30. listopadu 2007 společnost Tesla vydala tiskovou zprávu s názvem „Martin Eberhard, spoluzakladatel společnosti Tesla Motors, přechází do poradní rady.“ Časopis Fortune v prosinci 2007 napsal, že Elon Musk požádal Martina o odchod z role CEO. Musk v rozhovoru uvedl, že to nebylo kvůli ideologickým rozdílům, ale že neviděl pro Eberharda vhodnou roli. Dne 7. ledna 2008 v deníku The New York Times uvedl, že Tesla Motors vydala prohlášení vysvětlující, že spoluzakladatel a bývalý generální ředitel Martin Eberhard „přešel ze správní rady a představenstva do poradní rady." Poté na jeho místo nastoupil Elon Musk.

Eberhard poznamenal, že zatímco s Teslou podepsal smlouvu o neznevažování, „takže musím, na základě smlouvy, být trochu opatrný, jak říkám věci“, nebyl s přechodem spokojený. Ve svém blogu zakladatelů Tesla, který byl odstraněn, Eberhard kritizoval propouštění v Tesle, které označil za „tajné krveprolití“

V červnu 2009 podal Eberhard žalobu na Elona Muska za urážku na cti, pomluvu a porušení smlouvy s tím, že ho Elon Musk vytlačil ze společnosti, veřejně ho znevažoval a ohrozilo Teslovo finanční zdraví. V srpnu 2009 Eberhard žalobu stáhl z neznámých důvodů. Mluvčí společnosti Tesla odmítl změnu komentovat, což zvyšuje pravděpodobnost urovnání. V září 2009 společnost Tesla potvrdila vypořádání, ale neposkytla další podrobnosti.

Eberhard v rozhovoru pro televizi CNBC v říjnu roku 2019 potvrdil, že je pořád akcionářem společnosti Tesla a stále usiluje o jejich úspěch.

2010–2015[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 Martin Eberhard potvrdil Autoblogu Green, že pracuje se společností Volkswagen, ale o spolupráci nebyly poskytnuty žádné další podrobnosti.

inEVit / Seres[editovat | editovat zdroj]

V září 2016 společnost Eberhard založila inEVit v tajném režimu, aby dodala významným výrobcům OEM elektrické pohony a řešení pro ukládání energie.

Společnost SF Motors (nyní Seres) získala inEVit v říjnu roku 2017.[3] Eberhard působil jako hlavní ředitel pro inovace až do odchodu v červenci roku 2018.[4]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s Carolyn, se kterou se seznámil na University of Illinois, kde jsou každoročními dárci univerzitní technické fakultě již od roku 1984.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Martin Eberhard na anglické Wikipedii.

  1. Kdo je skutečným zakladatelem Tesly? Pro prvního investora Elona Muska je to i po 16 letech stále velké téma. CzechCrunch [online]. 2020-02-17 [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. 
  2. BELLA, Tomáš. Zakladatel Tesly: Elektrická auta se prosadí, protože jsou nejefektivnější. Deník N [online]. 2019-06-06 [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. 
  3. MOTORS, S. F. SF Motors To Acquire EV Battery Module Startup InEVit, Headed By Industry Pioneer Martin Eberhard. www.prnewswire.com [online]. [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Huawei začíná nabízet čínská elektroauta americké značky Seres. iDNES.cz [online]. 2021-04-20 [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]