Mark (Arndt)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Vysokopřeosvícenost
Mark
Metropolita Berlína a Německa
Jmenování1982
PředchůdceFilofej (Narko)
Svěcení
Kněžské svěcení1975
světitel Pavel (Pavlov)
Biskupské svěcení30. listopadu 1980
světitel Filaret (Vozněsenskij)
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • Biskup mnichovský a vikář berlínské eparchie (1982–1982)
  • Biskup berlínský a německý (1982–2019)
Osobní údaje
ZeměNěmeckoNěmecko Německo
Datum narození29. ledna 1941 (82 let)
Místo narozeníSaská Kamenice, Nacistické Německo
Národnostněmecká
Alma materUniverzita Johanna Wolfganga Goetheho Frankfurt
Univerzita Heidelberg
Bělehradská univerzita
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark (rodným jménem: Michael Arndt; * 29. ledna 1941, Saská Kamenice) je kněz Ruské pravoslavné církve v zahraničí a metropolita berlínský a německý.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 29. ledna 1941 v Saské Kamenici.

Po absolvování třináctileté školy ve Frankfurtu nad Mohanem vstoupil roku 1960 do vojenské služby armády západního Německa, kde pobýval asi rok a půl. Zde dosáhl hodnosti nadporučíka.

Roku 1962 začal studovat na historicko-filosofické fakultě Univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem a poté odešel na Univerzitu Heidelberg. Specializoval se na slovanské a anglické jazyky, studoval ruštinu, srbochorvatštinu, slovenštinu, češtinu, makedonštinu a také literaturu. Obhájil doktorskou disertační práci na téma: Biografická literatura Tverského knížectví ve 14. a 15. století.

Studium ruského jazyka přivedlo mladého studenta blíže k emigrantské ruské komunitě ve Frankfurtu. Navštěvoval pravoslavný chrám sv. Alexandra Něvského v Mannheimu, kde také roku 1964 konvertoval k pravoslaví a stal se čtecem. Často navštěvoval Horu Athos, kde se setkával s místními monachy. Mezitím přednášel na Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg.

Roku 1973 začal studovat teologii v Bělehradě. Studium dokončil roku 1979. Během tohoto studia se setkal s archimandritou Justinem Popovičem, dnes již svatořečeným.

Roku 1975 byl v lesněnském monastýru poblíž Paříže postřižen na monacha. Tři dny po postřihu byl vysvěcen na hieromonacha a byl jmenován zástupcem kněze farnosti ve Wiesbadenu a roku 1976 byl povýšen na archimandritu. Postřih a kněžské svěcení provedl biskup stuttgartský a jihoněmecký Pavel (Pavlov).

Jako archimandrita měl na starost tři farnosti ve Wiesbadenu, v Darmstadtu a v Saarbrückenu. Postaral se o zachování královských chrámů v Německu a ruského hřbitova poblíž Wiesbadenu.

Roku 1980 byl Archijerejským synodem RPCZ vybrán za vikáře berlínské eparchie s titulem biskup mnichovský a jihoněmecký. Biskupská chirotonie proběhla 30. listopadu 1980 v New Yorku. Hlavním světitelem byl metropolita Filaret (Vozněsenskij) a spolusvětitelé byli arcibiskup montréalský a kanadský Vitalianus (Ustinov), arcibiskup západoamerický a sanfranciský Antonius (Medveděv), biskup syracuský a trojický Laurus (Škurla), arcibiskup sydnejský a australsko-novozélandský Pavel (Pavlov) a biskup manhattanský Řehoř (Grabbe). Po vysvěcení se přestěhoval do monastýru přepodobného Joba Počajevského v Mnichově.

Na podzim roku 1982 získal titul berlínský a německý.

V polovině osmdesátých let byl správcem britské eparchie a farnosti sv. Alexandra Něvského v Kodani.

Roku 1997 dohlížel na záležitosti Ruské misie v Jeruzalémě.

Roku 2000 se stal předsedou komise pro jednotu ruské církve a roku 2003 předsedou komise ruské církve v zahraničí pro jednání s moskevským patriarchátem.

Dne 8. prosince 2016 byl propuštěn ze správy britské eparchie.

Dne 6. října 2017 byl zařazen do synodální liturgické komise.

Dne 10. prosince 2019 byl povýšen na metropolitu.

Řády a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Církevní[editovat | editovat zdroj]

  • 2011 – Řád přepodobného Sergija Radoněžského 2. třídy
  • 2015 – Řád přepodobného Paisija Veličkovského 2. třídy
  • 2015 – Řád svatého Innokentija Moskevského 2. třídy
  • 2015 – Řád Kurské ikony Matky Boží 1. třídy

Světské[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]