Marjorie Bruce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marjorie Bruce
skotská princezna
Portrét
Narození1297
Dundonald
Úmrtí2. března 1316 (ve věku 18–19 let)
Paisley
PohřbenaPaisley Abbey
ManželWalter Stewart
PotomciRobert II. Skotský
RodRod de Bruce
OtecRobert I. Skotský
MatkaIsabella z Maru
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marjoriin náhrobek (klášter Paisley)

Marjorie Bruce (anglicky Marjorie de Brus, prosinec 12962. března 1316) byla nejstarší dcera skotského krále Roberta I. Bruce a jeho první manželky Isabely z Maru; manželka Waltera Stewarta, 6. nejvyššího hofmistra Skotska a matka skotského krále Roberta II. Jejím pradědečkem byl Robert VI. de Brus.

Marjoriina matka, Isabela zemřela při porodu. Roku 1302 se její otec oženil znovu, za manželku si vybral Alžbětu z Burgh. 27. března 1306 byli oba ve Scone korunováni skotským králem a královnou. Korunovace se konala v období válek za skotskou nezávislost, v němž se hlavním nepřítelem Skotů stal anglický král Eduard I.

Koncem června 1306 byly královna Alžběta, 10letá Marjorie, dvě královy sestry a Isabela MacDuff, hraběnka z Buchanu, uvězněny Uilleamem II., lordem Rossem, a poslány do Anglie. Královnu Alžbětu poslali na zámek v Yorkshire. Mladá Marjorie a její teta Christina Seton skončily v klášterech, zatímco její teta Marie a hraběnka z Buchanu byly drženy v klecích po dobu několika let. Christopher Seton, manžel Christiny a vrah Roberta Comyna, byl popraven. Eduard I. chtěl i Marjorii věznit v kleci, ale změnil názor. Král zemřel 7. července 1307. Na trůn nastoupil jeho syn Eduard II., který následně držel zajatkyně v klášteře ještě asi 8 let. Marjorie byla konečně propuštěna na svobodu kolem roku 1314, možná díky výměně za anglické šlechtice zajaté po bitvě u Bannockburnu.

Walter Stewart, 6. nejvyšší hofmistr Skotska, který se v bitvě u Bannockburnu vyznamenal, byl odměněn rukou dospívající skotské princezny. Její věno zahrnovalo baronství Bathgate ve West Lothian.

O dva roky později jela těhotná Marjorie na koni poblíž Paisley v Renfrewshire. Její kůň se náhle splašil a shodil ji na zem. Mohyla, označující místo, kde se předpokládá, že Marjorie spadla ze svého koně, se nachází na křižovatce ulic Renfrew Road a Dundonald Road v Paisley.

Marjorie předčasně porodila v místním klášteře své jediné dítě, budoucího skotského krále Roberta II. Narození svého syna přežila jen o několik hodin a na místě byla i pohřbena.

Její syn nastoupil na trůn po svém bezdětném strýci Davidovi II. v roce 1371 jako Robert II. Její potomci, včetně Stuartovců a všech jejich následníků, se stali panovníky na skotském, anglickém a britském trůně.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marjorie Bruceová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]