Marian Schaller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marian František Schaller
Řád svatého Benedikta
převor Emauzského kláštera v Praze
Marian František Schaller
Marian František Schaller
Církev římskokatolická
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • úřad 1 (rok–rok)
  • úřad 2 (rok–rok)
Zúčastnil se
  • významné události 1
  • významné události 2
Osobní údaje
Datum narození 13. února 1892
Místo narození Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko,
Datum úmrtí 20. března 1955 (ve věku 63 let)
Místo úmrtí Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo,
Vyznání římskokatolické
Povolání
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marian František Emanuel Schaller OSB (13. února 1892, Praha-Žižkov, čp. 174[1]20. března 1955 tamtéž) byl emauzský benediktin a římskokatolický kněz, jeden z představitelů českého liturgického hnutí. Zemřel jako oběť komunistického režimu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marian Schaller byl synem Emanuela Schallera – c.k. poštovního sluhy, nemanželského syna Františky roz. Schaller, který se oženil s Alžbětou, dcerou Antonína Streitenberga – dohlížitele na dvoře Ferbenz (Rvenice, o. Louny) a Terezie roz. Gallina.z Opočna (o. Louny)

V mládí vstoupil do pražského benediktinského kláštera na Emauzích. V benediktinském řádu složil věčné sliby v roce 1917 a o pět let později přijal kněžské svěcení.

V době po první světové válce se aktivně zapojil do českého liturgického hnutí, a postupem času se stal jeho významným představitelem. Podílel se na vydávání liturgické literatury (např. revidoval český misálek svého spolubratra, P. Prokopa Baudyše, OSB – tento překlad je dodnes znám jako tzv. Schallerův misál), napsal i stěžejní dílo Liturgie.

Po akci „K“ (tj. ode dne 26. června 1950) byl internován v Želivském klášteře, odkud byl nejdříve odeslán ke dni 30. listopadu 1953 do Charitního domova na Moravci a následně k 15. dubnu 1954 do Ostředka. Později, stejně jako řada dalších katolických duchovních, vězněn a ve vězení mučen. Mučení podlomilo jeho zdraví a psychiku, začal umírat. Krátce před smrtí byl z vězení propuštěn. Zemřel u svých příbuzných na Žižkově 20. března 1955. Jeho smrti byl přítomen jeho spolubratr, fra Damián Berka, OSB, který o tom zanechal písemné svědectví.

Kdo rozumí obřadům katolické liturgie, nebude ani od celého světa očekávat, že by mu kdo mohl ukázati něco vznešenějšího, půvabnějšího, pravdivějšího a při tom spásnějšího.

—Marian Schaller, Liturgie, Praha 1933, s. 32

Zatím poslední vydání jeho misálu vyšlo v roce 1952 (další jako reprint až v roce 2015.[2]). Tento misál je stále hojně užíván příznivci tridentské liturgie (kterou je v římskokatolické církvi opět možno od roku 2007 bez omezení sloužit na základě Motu proprio Summorum pontificum papeže Benedikta XVI.).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv. Prokopa na Žižkově v Praze
  2. Karmelitánské nakladatelství. ikarmel.cz [online]. [cit. 2016-09-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-05. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]