Marhát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marhát
Vyhliadka a kříž na vrchole Marhátu
Vyhliadka a kříž na vrchole Marhátu

Vrchol748 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PohoříPovažský Inovec
Souřadnice
Marhát
Marhát
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marhát o nadmořské výšce 748 m je kopec v pohoří Považský Inovec na Slovensku.

Nachází se severně od Nitranské Blatnice, z níž je k němu nejlehčí přístup po zelené a žluté značce. Vystupuje nad zarovnané plošiny vrcholové části jako skalnatý povrch. Je porostlý jasanově-javorovým a bukovým lesem[1]

Pohled na ocelový kříž na vrcholu z rozhledny

Na vrcholu stojí 10 m vysoký kříž s nápisem Bože ochraňuj turistov. Byl postaven 28. října 1947 obyvateli obce Nitrianska Blatnica. Iniciátorem stavby byl kněz Ján Laktiš.

V roce 2008 byla na vrcholu vybudována 17 m vysoká dřevěná rozhledna. Autorem projektu je Ľubomír Bečka, realizaci provedli Pavol a Miloš Vančo[2].

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Vrchol budují triasové gutenštejnské vápence a křemence obalové jednotky tatrika. Jihovýchodní svah v údolí potoka Hlavinka se vyznačuje menšími výskyty devonských přeměněných hornin grafitických břidlic, fylitů, amfibolitů a rul[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marhát na slovenské Wikipedii.

  1. PETROVIČ, Daniel. Považský Inovec, turistický sprievodca ČSSR.. Bratislava: Šport, 1986. 168 s. 77-009-86. Kapitola Miestopisný zoznam. (po slovensky) 
  2. anonymný autor, informačná tabuľa na rozhľadni, december 2008
  3. Ivanička, J., Havrila, M., Kohút, M., (Editori), Olšavský, M., Hók, J., Kováčik, M., Madarás, J., Polák, M., Rakús, M., Filo, I., Elečko, M., Fordinál, K., Maglay, J., Pristaš, J., Buček, S., Šimon, L., Kubeš, P., Sherer, S., Zuberec, J., 2006: Geologická mapa regiónu Považský Inovec a jv. časti Trenčianskej kotliny. 1:50 000, Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]