Přeskočit na obsah

Mahinda Radžapaksa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mahinda Radžapaksa
Mahinda Radžapaksa
Mahinda Radžapaksa
Stranická příslušnost
ČlenstvíSjednocená lidová aliance svobody
Sri Lanka Freedom Party
Sri Lanka Podujana Peramuna

Narození18. listopadu 1945 (78 let)
Weeraketiya
ChoťShiranthi Rajapaksa (od 1983)
DětiNamal Rajapaksa
Yoshitha Rajapaksa
Rohitha Rajapaksa
PříbuzníBasil Radžapaksa, Gotabaja Radžapaksa[1] a Chamal Rajapaksa (sourozenci)
Alma materRichmond College
Nalanda Maha Vidalaya
Profesepolitik, advokát a odborář
Náboženstvíbuddhismus
Oceněníčestný doktor Ruské univerzity družby národů (2010)
Honorary Doctor of the Beijing Foreign Studies University (2011)
čestná palná zbraň
CommonsMahinda Rajapaksa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Percy Mahendra Radžapaksa, znám též jako Mahinda Radžapaksa, tamilsky மகிந்த ராசபக்ச, * 18. listopadu 1945) je srílanský politik. Byl šestým prezidentem Srí Lanky a vrchním velitelem srílanských ozbrojených sil. Do úřadu byl uveden 19. listopadu 2005, úřad opustil 9. ledna 2015. Povoláním je právník.

Politika[editovat | editovat zdroj]

V roce 1970 byl poprvé zvolen do srílanského parlamentu. Od 6. dubna 2004 zastával funkci předsedy vlády až do jeho zvolení prezidentem ve volbách v roce 2005. 6. září 2009 mu byl na University of Colombo udělen titul doktora práv.

V prezidentských volbách 26. ledna 2010 byl znovuzvolen prezidentem. Porazil tak opozičního kandidáta, generála Saratha Fonseku se ziskem 57,9 % hlasů. Pod vedením Saratha Fonseky se armádě v květnu 2009 po sedmatřiceti letech podařilo ukončit občanskou válku s tzv. Tamilskými Tygry. Fonseca si však svou kandidaturou současného prezidenta znepřátelil, sám zmínil, že "vláda bude chtít buď volební hlasy ukrást, nebo ho zadržet, pokud by zvítězil". Hlavní poradce dosavadní hlavy státu nyní zmínil, že "Fonseku hlídají, aby se nepokusil zorganizovat převrat s některými příslušníky armády".[2] Generál Fonseka byl následně zatčen a vládní zdroje tvrdí, že bude souzen na základě obvinění z připravovaného převratu. Radžapaksa poté rozpustil parlament před nacházejícími dubnovými parlamentními volbami.[3]

Ústavní krize 2018[editovat | editovat zdroj]

26. října 2018 byl Radžapaksa prezidentem Maithripalou Sirisenou jmenován premiérem země. Tento krok vyústil v ústavní krizi, poté co bývalý premiér Ranil Wickremesinghe odmítl uznat své odvolání. Radžapaksovo dosazení do prezidentské funkce označil ústavní soud za protiprávní a parlament jeho vládě opakovaně vyjádřil nedůvěru. Ve snaze ukončit ústavní krizi Radžapaksa 15. prosince oznámil svou rezignaci na funkci premiéra.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mahinda Rajapaksa na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. Volby na Srí Lance vyhrál dosavadní prezident, jeho rivala obklíčila armáda. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2010-01-27 [cit. 2018-12-15]. Dostupné online. 
  3. Sri Lanka profile - Timeline. BBC News [online]. BBC [cit. 2017-07-26]. Dostupné online. 
  4. Srílanský premiér Radžapaksa rezignoval v zájmu ukončení politické krize v zemi. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2018-12-15 [cit. 2018-12-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

prezident Srí Lanky
Předchůdce:
Chandrika Kumaratunga
19. listopadu 2005 -
Mahinda Radžapaksa
Nástupce:
Maithripala Sirisena