Mae West

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mae West
Mae West (1933)
Mae West (1933)
Rodné jménoMary Jane West
Narození17. srpna 1893
Spojené státy americké New York, New York
Úmrtí22. listopadu 1980 (ve věku 87 let)
Spojené státy americké Los Angeles, Kalifornie
Místo pohřbeníCypress Hills Cemetery (New York City)
ChoťGuido Deiro (1914–1920)
Partner(ka)Paul Novak
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mae West [mej uest], rodným jménem Marie Jane West (přechýleně Westová; 17. srpna 1893 v Brooklynu v New Yorku, USA22. listopadu 1980) byla americká tanečnice, herečka, dramatička, scenáristka, textařka a spisovatelka.

Umělecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mae West (asi 1927)

Jednalo se o jeden ze slavných hollywoodských sex-symbolů 30. let 20. století. Divadlo hrála již od dětství, zpočátku hrála a tančila v různých kočovných divadelních spolcích, nakonec zakotvila na Broadwayi, kde vystupovala v music-hallech. Zde také jako první zatančila později velmi módní tanec shimmy. V polovině 20. let napsala svoji první divadelní hru Sex. Její hry byly ve své době značně kontroverzní a přinesly jí různé potíže i konflikty jak se zákonem, tak i s puritánskými kruhy tehdejší americké společnosti. Nicméně ji tyto potíže udělaly známou a zapůsobily jakožto negativní reklama, což ji nakonec přivedlo i do Hollywoodu, kde působila nejen jakožto herečka, ale i jako scenáristka či autorka filmových námětů. Jednalo se o největší hollywoodskou filmovou hvězdu první poloviny 30. let 20. století.

Koncem 30. let a na počátku válečných let její aktivita a popularita postupně klesala, svůj poslední film natočila v roce 1943. K filmování se nakrátko vrátila ještě v roce 1970 po 26 let trvající odmlce.

Mae West v české kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • Karel Čapek uvedl jméno Mae West dvakrát v románu Válka s Mloky. Poprvé ji v kapitole 9. zmiňuje mlok v rozhovoru s vědci.[1] Podruhé v knize 2, kapitole 1. je její jméno zmíněno v anketě vyptávající se tehdy známých osobností, mají-li mloci duši. Mae West odpovídá, že „nemají žádný sex-appeal. Proto také nemají duši“.[2]
  • Autorské duo Michal Horáček a Petr Hapka napsalo pro Hanu Hegerovou píseň „Táta měl rád Máju Westovou“, která vyšla na albu Potměšilý host.

Jiné[editovat | editovat zdroj]

Během druhé světové války přezdívali američtí a britští letci a námořníci May West nafukovacím záchranným vestám, zřejmě kvůli podobnosti rozměrů nafouknuté vesty a poprsí této herečky.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČAPEK, Karel. Válka s mloky. Praha: Fr. Borový, 1939. Dostupné online. Kapitola Andreas Scheuzeri, s. 120. 
  2. ČAPEK, Karel. Válka s mloky. Praha: Fr. Borový, 1939. Dostupné online. Kapitola Pan Povondra čte noviny, s. 201. 
  3. KNAPP, Zdeněk Hanuš. Mezi nebem a mořem. 2. vyd., Praha: Naše vojsko, 1994. 112 s. ISBN 80-206-0421-9. Kapitola vysvětlivky, s. 97. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]