Mae West

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mae West
Mae West (1933)
Mae West (1933)
Rodné jménoMary Jane West
Narození17. srpen 1893
Spojené státy americké New York, New York
Úmrtí22. listopad 1980
Spojené státy americké Los Angeles, Kalifornie
Místo pohřbeníNew York
Manžel(ka)Guido Deiro (1914–1920)
Partner(ka)Paul Novak
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mae West [mej uest], rodným jménem Marie Jane West (přechýleně Westová; 17. srpna 1893 v Brooklynu v New Yorku, USA22. listopadu 1980) byla americká tanečnice, herečka, dramatička, scenáristka, textařka a spisovatelka.

Umělecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mae West (asi 1927)

Jednalo se o jeden ze slavných hollywoodských sex-symbolů 30. let 20. století. Divadlo hrála již od dětství, zpočátku hrála a tančila v různých kočovných divadelních spolcích, nakonec zakotvila na Broadwayi, kde vystupovala v music-hallech. Zde také jako první zatančila později velmi módní tanec shimmy. V polovině 20. let napsala svoji první divadelní hru Sex. Její hry byly ve své době značně kontroverzní a přinesly jí různé potíže i konflikty jak se zákonem tak i s puritánskými kruhy tehdejší americké společnosti. Nicméně ji tyto potíže udělaly známou a zapůsobily jakožto negativní reklama, což ji nakonec přivedlo i do Hollywoodu, kde nakonec působila nejen jakožto herečka, ale i jako scenáristka autorka filmových námětů. Jednalo se o největší hollywoodskou filmovou hvězdu první poloviny 30. let 20. století.

Koncem 30. let a na počátku válečných let její aktivita a popularita postupně klesala, svůj poslední film natočila v roce 1943. K filmování se nakrátko vrátila ještě v roce 1970 po 26 let trvající odmlce.

V českém prostředí můžeme na jméno Mae West dodnes narazit v románu Válka s Mloky, kde je její jméno zmíněno v anketě vyptávající se tehdy známých osobností, mají-li mloci duši. Mae West odpovídá, že "nemají žádný sex-appeal. Proto také nemají duši".

Během druhé světové války bylo jméno Mae West používáno americkými a britskými letci a námořníky pro nafukovací záchranné vesty, zřejmě kvůli podobnosti rozměrů nafouknuté vesty a poprsí této herečky.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KNAPP, Zdeněk Hanuš. Mezi nebem a mořem. 2. vyd., Praha: Naše vojsko, 1994. 112 s. ISBN 80-206-0421-9. Kapitola vysvětlivky, s. 97. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]