Přeskočit na obsah

Lycée Charlemagne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lyceum Karla Velikého
lycée Charlemagne
Datum založení1. května 1965
Počty akademiků
Studentů celkem737
Další informace
UliceRue Saint-Antoine a Rue Charlemagne
Zeměpisné souřadnice
www.lycee-charlemagne.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lycée Charlemagne je střední škola (gymnázium) v Paříži. Sídlí ve 4. obvodu na adrese Rue Charlemagne ve čtvrti Marais. Tak jako ulice, ve které sídlí, nese jméno Karla Velikého.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1580 kardinál Bourbon koupil od vévodkyně de Montmorency hôtel de la Rochepot et Damville a daroval ho jezuitům. Ti zbořili corps de logis na Rue Saint-Antoine a v roce 1582 jej nahradili kaplí zasvěcenou sv. Ludvíkovi.

Jezuité vybudovali v letech 16271647 při městských hradbách Filipa II. Augusta svůj profesní dům. Po vyhnání jezuitů byly budovy v letech 17621767 opuštěné.

Dne 23. května 1767 koupila budovy kongregace kanovníků za 400.000 livrů a zřídila zde královské převorství Saint-Louis de la Couture. Pronajali městu Paříži velkou galerii, kde byla v letech 17731790 zřízena veřejná knihovna města Paříže.

Za Francouzské revoluce byl klášter zrušen a stavby sloužily jako skladiště. V roce 1797 byl bývalý jezuitský dům přeměněn na veřejnou školu. Na základě zákona z května 1802 byla škola přeměněna na Lycée Charlemagne.

Významní učitelé[editovat | editovat zdroj]

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lycée Charlemagne na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]