Lvovská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lvovská národní univerzita Ivana Franka
Львівський національний університет імені Івана Франка
University Lviv 2009 1.JPG
Rok založení1661
Vedení
RektorVolodymyr Melnyk
Další informace
AdresaMain building of Lviv University
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lvovská univerzita, oficiálně Lvovská národní univerzita Ivana Franka (ukrajinsky Львівський національний університет імені Івана Франка, Ľvivs’kyj narodnyj universytet imeni Ivana Franka), je univerzita sídlící v západoukrajinském Lvově, jedna z nejstarších univerzit na východ od Visly a jedna z největších na Ukrajině.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Škola byla založena roku 1608 coby jezuitská kolej. Roku 1661 pak na žádost polského krále Jana II. Kazimíra získala titul „akademie“. V době II. polské republiky (tj. meziválečného Polska) nesla název Univerzita Jana Kazimíra (polsky Uniwersytet Jana Kazimierza). Poté, co se Lvov stal součástí Ukrajinské SSR, byla pojmenována po ukrajinském spisovateli a absolventu školy Ivanu Frankovi.

Celkový počet studentů na konci 20. století převyšoval 15 000. Současným rektorem je Volodymyr Melnyk, filozof. Známými absolventy jsou například Stanisław Lem, Bruno Schulz, Ludwig Fleck, Jaroslav Rudnyckyj, Ivan Kaljajev, Rudolf Weigl či matematici spjatí s meziválečnou Lvovskou matematickou školou.

Rektorem Lvovské univerzity v letech 1853–54 byl Ignác Vojtěch Lemoch (1802–1875).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]