Lvovská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lvovská univerzita
Львовский национальный университет имени Ивана Франко, Львовский государственный университет имени Ивана Франко, Львовский государственный университет, Львовский университет имени Яна Казимира, Львовский университет a Львоўскі ўніверсітэт імя Яна Казіміра
Logo univerzity
University Lviv 2009 1.JPG
Datum založení 1661
Rektor Volodymyr Melnyk
Zeměpisné souřadnice
www.lnu.edu.ua
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lvovská univerzita (oficiálně Lvovská národní univerzita Ivana Franka, ukrajinsky Львівський національний університет імені Івана Франка [Ľvivs’kyj narodnyj universytet imeni Ivana Franka]) je univerzita sídlící v západoukrajinském Lvově, jedna z nejstarších univerzit na východ od Visly a jedna z největších na Ukrajině.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Škola byla založena roku 1608 coby jezuitská kolej. Roku 1661 pak na žádost Jana II. Kazimíra získala titul „akademie“. V době II. polské republiky nesla název Uniwersytet Jana Kazimierza. Poté, co se Lvov stal součástí Ukrajinské SSR, byla pojmenována po spisovateli a absolventu Ivanu Frankovi.

Celkový počet studentů na konci 20. století převyšoval 15 000. Současným rektorem je Volodymyr Melnyk, filozof. Známými absolventy jsou například Stanisław Lem, Bruno Schulz, Ludwig Fleck, Jaroslav Rudnyckyj, Ivan Kaljajev, Rudolf Weigl či matematici spjatí s meziválečnou Lvovskou matematickou školou.

Rektorem Lvovské univerzity v letech 1853-1854 byl Ignác Vojtěch Lemoch (1802—1875).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]