Louis Wain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louis William Wain
Narození 5. srpen 1860
Clerkenwell, Londýn, Anglie Anglie
Úmrtí 4. červenec 1939
Napsbury Hospital, Hertfordshire, Anglie Anglie
Místo pohřbení Londýn
Povolání malíř, kreslíř, grafik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rané, naturalistické zobrazení kočky domácí.
Pozdější Wainovo dílo, které již projevovalo narůstající abstrakci jeho prací, utvrdilo velké množství psychologů v jejich poukazování na příznaky spojené s jeho duševní chorobou. Jiní ovšem vyrukovali s tvrzením, že se jedná pouze o vzor, inspirovaný matčinými tkaninami a že vliv psychologických obtíží na Wainovo dílo je příliš přeceňován.
Práce vytvořená při pobytu v Bethlem Royal Hospital.
Antropomorfizované kočky.

Louis William Wain (5. srpna 1860, Clerkenwell, Londýn, Anglie - 4. července 1939, Napsbury Hospital, Hertfordshire, Anglie) byl anglický malíř a kreslíř, známý především pro své výtvarné práce, obsahující tematiku koček a zvířat, které ztvárňoval jako antropomorfizované, naturalistické či abstraktní, často se šklebící v rozličných grimasách, ve kterých obzvláště anglická veřejnost nalezla značné zalíbení. V 57 letech jej ovšem postihla závažná duševní porucha, spojená s úmrtím jeho matky a tím, že i přes své úspěchy se velmi často potýkal s chudobou.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1860 v Clerkenwellu, Londýně, jako nejmladší z dětí a jediný mužského pohlaví v rodině obchodníka s tkaninami, vyšívače a matky pocházející z Francie. Jeho dětství bylo poznamenáno rozštěpem rtu, načež jeho rodičům lékaři výslovně zapověděli školní docházku, přinejmenším do věku deseti let. Školu poté ale Louis navštěvoval velmi zřídka, daleko více upřednostňoval zádumčivé a samotářské vycházky po Londýnských ulicích.

Po určitou dobu dokonce i vyučoval umění, avšak brzy této činnosti zanechal a oženil se s vychovatelkou vlastní sestry, Emily Richardson, přičemž zveřejňoval své kresby zvěře, krajin a přírody v různých časopisech nebo novinách.

Wain se původně zaměřoval na zobrazení zvířat a krajin v širším pojetí. Roku 1884 ale jeho žena těžce onemocněla rakovinou prsu. Wain ji velmi horlivě utěšoval a bavil nesčetným množstvím kreseb a maleb koček, karikujících lidské chování (které také studoval) a jejich kocoura Petera. Cvičil jej k mnoha úžasným trikům a v jeho tvorbě se začal projevovat zřetelný antropomorfismus. Zvířata se zde smála v širokém úsměvu, nosila lidské oblečení, pila čaj, pokuřovala doutníky, hrála na hudební nástroje a šklebila se v tolik známých úšklebcích. Jeho žena jej v této činnosti velmi podporovala a domluvila mu, aby své práce vydal. Jeho celoživotní dílo tehdy proslulo především díky pohlednicím, plakátům a obrazům, které si anglická veřejnost, obzvláště na sklonku 20. století velmi oblíbila. Navzdory tomu byl ovšem Wain za svého života velmi chudý a nemajetný. Příčinou byla především Wainova důvěřivost, roztržitost a přílišná skromnost. Mnohokrát se nechal podvést a často se stávalo, že své práce neopatřil autorskými právy. Jeho vzrůstající láska ke kočkám jej přivedla i do mnoha společností, které se zabývaly ochranou jak koček, tak i ostatních zvířat. Podařilo se mu stát se i předsedou a prezidentem společnosti National Cat Club.

V roce 1886 jeho žena zemřela a Wain roku 1907 odjíždí do New Yorku s vidinou možného úspěchu. Zde působí především na poli komiksů a různorodých příspěvků v místních časopisech. Byl sice obdivován, ale tisk se mu vysmíval a ponižoval jej. Wain se tak tedy vracel s ještě menším obnosem peněz, než s jakým New York navštívil, a to také pro nerozvážnou investici do nového typu petrolejové lampy. Po jeho zlomeném návratu s vědomím, že nebude moci podpořit své příbuzné, se dozvěděl, že zemřela i jeho matka, s níž žil většinu svého života.

Pod tíhou těchto událostí se v mysli Louise Waina odehrávaly závažné změny. Jeho řeč se stala chorobně nesouvislou, jeho nálady se velmi rychle střídaly, jeho kresby se stávaly čím dále více abstraktními a rovněž nabyl přesvědčení, že promítací soupravy v kině odebírají lidem elektřinu z jejich mozků, potuloval se po nočním městě a neustále upravoval nábytek ve svém domě, jindy se naopak uzavřel ve vlastním pokoji, kde hodiny psal velmi bizarní spisy. Neznámá duševní porucha se u něj rozvíjela velmi prudce, což se také projevovalo v jeho neobvyklém a občas až násilném chování. Jeho okolí jej vždy popisovalo jako tichého, důvěřivého podivína, který byl příznačný svojí velmi složitou a tím také velmi nesouvislou, rozbíhavou řečí a také obtížemi v rozpoznávání reality od představ. Dosud není známo, kterým onemocněním Wain trpěl, avšak zvažují se především poruchy jako Schizofrenie, bipolární afektivní porucha, závažná obsedantně kompulzivní porucha, autismus, vizuální agnózie či toxoplazmóza.

Následně byl převezen do několika psychiatrických léčeben, jako je kupříkladu Bethlem Royal Hospital, avšak nakonec jej na popud několika jeho obdivovatelů přijali v Napsbury Hospital poblíž St. Albans, Hertfordshire, na sever od Londýna, kde se podařilo konečně ustálit jeho náladovou bipolaritu. V této době jeho práce nabývala natolik vysoké úrovně abstrakce, že se kočky, které zobrazoval, rozbíjely, rozpouštěly a naprosto tříštily v duhových výtryscích, sprškách, spirálách a fraktálech, znázorňujících tolik jeho po léta milované kočky. Ve věku 78 let zemřel v klidu a míru, za zdmi psychiatrické léčebny, která poskytla tolik potřebný azyl jeho rozpadající se osobnosti.

Související články[editovat | editovat zdroj]