Rozštěp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rozštěp rtu a rozštěp patra
jednostranný rozštěp
jednostranný rozštěp
Klasifikace
MKN-10 Q35-Q37
Klinický obraz
Průběh vrozená vývojová vada
Příčiny nebo
rizikové faktory
kombinace vnějších a vnitřních vlivů v prenatálním vývoji plodu nesrostení měkkých i tvrdých tkání ve 4.-12. týdnu těhotenství
Postižený systém obličejový rozštěp zasahuje ret, čelist, tvrdé patro, měkké patro samostatně nebo v různých kombinacích

Rozštěp obličeje je vrozená vývojová vada, při které nedošlo k přirozenému spojení střední a boční části obličeje ve 4.–7. týdnu těhotenství. Rozštěpové vady mohou mít různou intenzitu či mohou být jen naznačené. Rozštěpy mohou být jednostranné či oboustranné. Mohou zasahovat ret, čelist, měkké a tvrdé patro. Pokud středový a boční výběžek nesplyne na jedné straně, vznikne rozštěp jednostranný (levostranný, pravostranný), pokud na obou stranách, vznikne rozštěp oboustranný. Pokud za další tři týdny nedojde ke spojení patra sklopením z bočních stran, vzniká rozštěp rtu a patra, tedy celkový rozštěp. Izolovaný rozštěp patra vznikne po správném vývoji rtu, ale nespojením patrových výběžků ve střední čáře. [1] [2]

Rozštěp rtu je vrozená vývojová vada, při které nedojde ke správnému spojení obličejových částí. Výsledkem je mezera ve rtu, která může zasahovat až k nosu, popřípadě nos samotný. Rozštěp rtu vzniká ve velmi časném stádiu těhotenství. Tvář plodu prochází postupným procesem, kdy dochází ke srůstu samostatných obličejových struktur. Aby se tyto výběžky spojily, musí se „sejít“ v daném místě a čase. Pokud k tomuto nedojde, vzniká tzv. rozštěp.

Rozštěp patra patří mezi vrozené vývojové vady. Jedná se otvor v klenbě patra. Může být zasaženo měkké i tvrdé patro či jen patro měkké. Nemusí se pouze jednat o rozštěp v pravém slova smyslu, ale jen o špatné upnutí svalů či zdvojení krčních mandlí. Stejně jako ostatní obličejové rozštěpové vady vzniká v prvním trimestru těhotenství. Rozštěp patra se v ČR operuje od 6. měsíce věku dítěte.

Příčiny[editovat | editovat zdroj]

Příčina vzniku rozštěpu je vždy kombinací vnějších a vnitřních vlivů, které působí na plod. Pouze 20 % těchto vad je dáno genetickým základem přeneseným na dítě od rodičů, 60 % vzniká jako vada nová ze zevní příčiny a 20 % je kombinací obou vlivů. Zevní látky, které jsou známé jako teratogeny (negativně ovlivňují vývoj plodu), jsou např. některá antibiotika, vitamín A, viry, hormony, kouření, alkohol a další. Pro vznik rozštěpu musí působit vždy několik vlivů současně. [3]

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Léčba je sice dlouhodobou záležitostí, ale výsledky bývají velmi dobré a tato vada se správně vedenou léčbou nestává hendikepem. V České republice je běžnou praxí operovat rozštěp rtu od druhého dne po narození. S prvními operacemi tohoto druhu začala MUDr. Jitka Vokurková, Ph.D. v roce 2005 v Dětské nemocnici Brno.

Léčbě napomáhá také krmení dítěte mateřským mlékem. Je možné jej odsávat a podávat pomocí speciálních pomůcek, ale navzdory běžně rozšířenému názoru je možné dítě s kompletním obličejovým rozštěpem i kojit.

Známé osobnosti s rozštěpem[editovat | editovat zdroj]

Tutanchamon (1341 – 1323 př.n.l.) - egyptský faraon. Archeologové potvrdili, že měl mírný rozštěp patra. Objevením hrobky se stal významnou osobností egyptských dějin. Hrobka samotná a předměty nalezené v hrobce, významným způsobem posunuly lidstvo ve znalostech o egyptologii. 

Thomas Malthus (1766 – 1834) - anglický ekonom a anglikánský pastor se narodil s rozštěpem rtu i patra, vada byla v jeho rodě dědičná. Svými vrstevníky byl popisován jako vysoký a dobře vypadající muž. Jako ekonom vytvořil teorii poptávky a nabídky, kterou ve své době neprorazil, ale později se stala inspirací pro jeho následovníky. 

John Henry „Doc“ Holliday (1851 –1887) - americký dentista, hazardní hráč a pistolník z Divokého Západu. Narodil se s rozštěpem patra a částečně i rtu a byl operován svým strýcem již ve dvou měsících. Léčba nezanechala téměř žádné stopy kromě nepatrné jizvy. Ani jeho řeč nebyla obzvláště ovlivněna, protože s ním jeho matka řeč procvičovala. 

Tad Lincoln – Thomas “Tad” Lincoln (1853 –1871) byl čtvrtým a nejmladším synem prezidenta Abrahama Lincolna a se narodil s kompletním rozštěpem. Rozštěp patra a čelisti byl velmi široký, takže měl velké problémy s příjmem potravy, řečí a růstem zubů, což ještě více celou situaci zhoršovalo, protože se mu špatně žvýkala strava. Jako dítě byl neposedný, nechodil do školy a učili ho soukromí učitelé. Tad měl volný pohyb po Bílém domě, kde často rušil i oficiální jednání svého otce. 

Louis Wain (1860 –1939) byl anglický umělec, známý díky svým kresbám, ze kterých na nás zhlížejí magické kočičí oči. Narodil se v Londýně jako prvorozený a jediný syn ze šesti dětí. Měl rozštěp rtu a lékaři ho nechtěli poslat do školy dříve, než mu bylo deset let. 

Jürgen Habermas (*1929) je německý filozof a sociolog se narodil s rozštěpem patra, což se dalo poznat i z jeho řeči. Řadí se mezi nejvlivnější současné světové myslitele. Jeho práce ovlivnily nejen filozofii, sociologii a komunikační studia, ale též politické myšlení.

Rita MacNeil (1944) se narodila v Kanadě s rozštěpem patra se stala velmi slavnou a uznávanou folkovou a country zpěvačkou. Největší úspěch slavila v roce 1987 se svým hitem „Flying On Your Own“ a o tři roky později ve Velké Británii oslovila širokou veřejnost písní „Working Man“. Hudba se jí stala vším, jak sama řekla: „Kdykoli zpívám, cítím se silnější. Hudba je tím nejlepším lékem.“  

Stacy Keach – (*1941) - narodil se s jednostranným rozštěpem rtu a tvrdého patra a v dětství prošel mnoha operacemi. Možná i proto byl obsazen do role pistolníka Doc Hollidaye. Americký herec a vypravěč se nejvíce proslavil svými charakterními rolemi ve hrách od světoznámých autorů. Stal se čestným předsedou Cleft Palate Foundation a bojuje za to, aby léčba rozštěpu v USA byla plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Cheech Marin (*1946), vlastním jménem Richard Anthony Marin je americký komik a herec se narodil s rozštěpem rtu. Je známý také pro svůj hlas, jelikož namluvil mnoho filmových postaviček Disneyho pohádek, jako jsou Lví král, Auta nebo Čivava z Beverly Hills. Navíc se stand-up komik proslavil svým hraným mexickým přízvukem.

Wendy Harmer (*1955) - australská komička, spisovatelka, novinářka a také rozhlasová hvězda, která zářila na nebi showbyznysu více než 30 let. V současné době je šéfredaktorkou webu, který neotřelým ženským způsobem glosuje a komentuje zprávy a novinky ze světa. Narodila se s oboustranným kompletním rozštěpem. Ten ji však byl s ohledem na možnosti tehdejší plastické chirurgie operován až v 15 letech a stehy musely být ponechány celé 3 měsíce, aby nedošlo k rozestoupení tkání. Kvůli neoperovanému rozštěpu zažívala nesčetné zkoumavé pohledy od okolí a také šikanu ve škole. Velkou oporou v pubertě jí byla matka, která jí dodávala potřebné sebevědomí a vůli. Wendy na vlastní kůži zakusila těžkosti spojené s rozštěpem, proto začala pomáhat ostatním. Díky tomu, že je velmi známá osobnost, získává finanční prostředky pro organizaci australských lékařů, kteří operují rozštěpy dětem v chudých částech světa.

Tim Lott (*1956) je americký spisovatel žijící v Londýně se svojí manželkou a čtyřmi dcerami. Narodil se s rozštěpem rtu. Nejprve pracoval jako novinář v hudebním magazínu a pak si otevřel i vlastní nakladatelství. V téměř třiceti letech se rozhodl vrátit do školy a vystudoval historii s politologií. Následně pracoval například jako editor, fejetonista pro Sunday Times nebo jako televizní producent. Jeho prvotina, autobiograficky laděný román, vyšel až v roce 1999 a získala významná ocenění stejně jako jeho následující romány.

Michael Helm (*1961) je oceňovaný kanadský spisovatel a učitel kreativního psaní na torontské univerzitě. Narodil se s kompletní levostranným rozštěpem.   

Richard Hawley (*1967) je anglický rockový kytaristka, zpěvák, hudební skladatel a producent. V současné době účinkuje samostatně, ale dříve působil v mnoha kapelách jako jsou The Longpigs, Artic Monkeys nebo Pulp. Než se propracoval k sólo kariéře, stálo ho to hodně odhodlání a času. Narodil se s celkovým rozštěpem. Dlouho v životě hledal odvahu a dostatek sebevědomí. 

Ljubo Milicevic (* 1981) je původem Australan, který se prosadil ve fotbalu doma i v Evropské lize za kluby jako jsou FC Zurich, FC Thun nebo Hajduk Split. Narodil se s kompletním jednostranným rozštěpem.  

Peyton Manning (*1976) je hráč amerického fotbalu, který v současné době působí v národní lize za tým Denver Broncos. Dříve zářil také v barvách týmu Indianapolis Colt či univerzitním týmu Tennessee Volunteers. Odborníci i fotbaloví fanoušci ho řadí mezi nejlepší zadáky své doby. Je rekordně držitelem již čtyř cen pro nejužitečnějšího hráče sezóny. V roce 2009 byl vyhlášen listem The Sporting News nejlepším hráčem Národní fotbalové ligy (NFL) a ve stejném roce ho stanice Fox Sports zvolila nejlepším hráčem dekády. Narodil se s rozštěpem patra. Krátce po začátku kariéry v NFL založil Manning vlastní charitativní společnost s cílem pomoci znevýhodněným dětem. 

Owen Schmitt (*1985) je hráčem amerického fotbalu, který se prosadil na pozici obránce v týmech Národní fotbalové ligy. Ve volném čase je jeho vášní hra na kytaru a občas jezdí po koncertech společně s kapelou Davisson Brothers Band. Narodil se s kompletním pravostranným rozštěpem.

Mark Hamill (*1951). Je to muž mnoha povolání. Ve svém životopise se může pochlubit profesemi jako jsou herec, dabér, filmový producent, režisér a spisovatel. Jeho nejvýznamnější role byla postava jménem Luke Skywalker v sérii filmů s názvem Hvězdné války. Narodil s částečným rozštěpem patra.  

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rozstep.cz
  2. http://www.rozstep.estranky.cz/
  3. http://www.rozstep.cz/klasifikace-rozstepovych-vad/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]