Louis Lucien Bonaparte

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louis Lucien Bonaparte
Narození 4. ledna 1813
Grimley
Úmrtí 3. listopadu 1891 (ve věku 78 let)
Fano
Místo odpočinku St. Mary's Roman Catholic Cemetery
Povolání lingvista, politik a dialektolog
Ocenění velkokříž Řádu čestné legie
Manžel(ka) Marie Clémence Richard
Rodiče Lucien Bonaparte a Alexandrine de Bleschamp
Příbuzní Letitia Christine Bonaparte, Charlotte Bonaparte Gabrielli, Pierre Napoleon Bonaparte, Charles Lucien Bonaparte a Paul Marie Bonaparte
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Lucien Bonaparte (4. ledna 18133. listopadu 1891) byl francouzský jazykovědec, synovec Napoleona Bonaparta, jeden ze zakladatelů srovnávací lingvistiky a iniciátor baskického národního obrození.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Byl mladším synem Napoleonova bratra Luciena Bonaparta, talentovaného spisovatele a básníka, narodil se v Anglii, kde také strávil většinu života. Ze zájmu se věnoval chemii, mineralogii a především lingvistice, v níž patřil k nejvýznamnějším dobovým kapacitám. Po nástupu Napoleona III. nakrátko vstoupil do politiky, stal se senátorem, po jeho pádu ale opět odešel do Anglie a věnoval se vědě. Ve své vědecké práci se zaměřoval především na baskičtinu, byl jedním z prvních, kdo jí vědecky popsal. Jeho klasifikace baskických nářečí se používá dodnes, byl také prvním, kdo do baskičtiny přeložil bibli. Podnítil vznik mnoha literárních děl v tomto jazyce a dal vlastně popud k jeho kulturnímu využití. K jeho dalším význačným dílům patří srovnání úryvku z Nového zákona (podobenství o rozsévači) ve 72 jazycích.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]