Lothar Francouzský
Lothar I. Francouzský (941 – 2. března 986 Laon) z dynastie Karlovců byl západofranský král v letech 954 až 986. Jeho otcem byl předchozí král Ludvík IV., matkou Gerberga Saská, sestra císaře Oty I.
Život
Vládu v Západofranské říši nastoupil po smrti svého otce v roce 954. Zvolen byl v Remeši na popud své matky a jejich sourozenců (císař Ota I. a další). Jeho regentem (Lothar měl v době zvolení 13 let) se stal protivník jeho otce, pařížský hrabě Hugo Veliký, syn dřívějšího protikrále Roberta. Nezávisle vládnout začal Lothar teprve až po smrti Huga (956), strýce Bruna (965) a matky Gerbergy (969). Věděl, že pařížská hrabata mají velký vliv a proto se se snahou o jeho snížení spojil s hrabaty z Vermandois a Flander.
V roce 978 obsadil Lotrinsko, neboť císař Ota II. jmenoval Lotharova bratra Karla dolnolotrinským vévodou a Lothar se tak domníval, že mu toto území patří. Obsadil i Cáchy, na což císař odpověděl protiakcí, při níž s armádou obsadil Soissons, Remeš a Laon a dostal se až k Paříži. Jeho vojsko ale pod tlakem armády Huga Kapeta, syna Huga Velikého, a dalších šlechticů podporovaných Lotharem muselo s těžkými ztrátami ustoupit. Mír byl uzavřen v roce 980.
V roce 983 byl Lothar jmenován opatrovníkem Oty III., neboť císař Ota II. na konci tohoto roku zemřel. Lothar I. zemřel 2. března 986 zanechajíc po sobě syna-nástupce Ludvíka. Pohřben byl v Remeši.
Potomci
Lothar I. se v roce 966 oženil s Emou, dcerou italského krále Lothara II. Měli spolu dvě děti:
- Ludvík V. Francouzský (kolem 967 – 987), západofranský král, poslední legitimní Karlovec
- Ota (zemřel před 986)
Kromě toho měl Lothar I. také nemanželské syny:
- Arnulf Remešský (před 967 – 1021), remešský arcibiskup, poslední Karlovec
- Richard (zemřel po 991)
Literatura
- EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0.
Obrázky, zvuky či videa k tématu Lothar I. Francouzský na Wikimedia Commons V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lothair of France na anglické Wikipedii a Lothar I. (Frankreich) na německé Wikipedii.