Lonchura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLonchura
alternativní popis obrázku chybí
Panenka muškátová
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Infrařád Passerida
Nadčeleď Passeroidea
Čeleď astrildovití (Estrildidae)
Rod Lonchura
Binomické jméno
Lonchura
(Sykes, 1832)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lonchura (Sykes, 1832) je rod z čeledi astrildovitých a jde o malé exotické ptactvo, často chované jako okrasné. Je to rod poměrně početný s velkým množstvím druhů i poddruhů. Obecně se jim říká i panenky nebo stračky a vyskytují se v Asii (především JZ a JV) a v Austrálii. Živí se bobulemi a zrním z klasů obilí, výjimečně i hmyzem. Nechvalně známá je hlavně panenka hnědoprsá, která se mimo dobu hnízdění sdružuje do obrovských hejn, které působí velké ztráty na úrodě obilnin. Dalším známým a početným zástupcem je třeba panenka muškátová. Tito ptáci mají velké snůšky vajec, může jich být až deset, přičemž jiné druhy z čeledi astrildovitých snášejí vajec maximálně šest. Nejedná se o příliš pestré ptáky a pohlavní dimorfismus je nevýrazný.

Do rodu Lonchura patří také oba druhy rýžovníků[1], které bývají někdy řazeny do samostatného rodu Padda.

Do rodu Lonchura byly též řazeny stříbrozobka zpěvná (Euodice cantans) a stříbrozobka malabarská (Euodice malabarica), nyní řazené do samostatného rodu Euodice.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ARNAIZ-VILLENA, Antonio; RUIZ-DEL-VALLE, Valentin; GOMEZ-PRIETO, Pablo. Estrildinae Finches (Aves, Passeriformes) from Africa, South Asia and Australia: a Molecular Phylogeographic Study. The Open Ornithology Journal. Roč. 2, čís. 1, s. 29–36. Dostupné online [cit. 2016-03-13]. DOI:10.2174/1874453200902010029. 
  2. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id29005/#dubium [online].